Bank zmieniającego się świata

Bon turystyczny – jak korzystać, instrukcja krok po kroku

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Spis treści

  Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia rodzin w czasie pandemii. Ma pomóc w zorganizowaniu wyjazdu na wakacje czy ferie. Jego wprowadzenie miało również na celu pobudzenie branży turystycznej i wypoczynkowej. Komu przysługuje bon turystyczny? Jak z niego skorzystać i do kiedy jest ważny?

  Czym jest bon turystyczny?

  Polski Bon Turystyczny został wprowadzony ustawą z dnia 15 lipca 2020 r. Jest jednorazowym świadczeniem finansowym dla rodziców i opiekunów dzieci.

  Ile pieniędzy można otrzymać i kto może otrzymać bon? Tak samo, jak w przypadku programu 500+, przysługuje on każdemu, kto opiekuje się przynajmniej jednym dzieckiem w wieku do 18 lat. Kryterium dochodowe nie obowiązuje, czyli bon można otrzymać bez względu na wysokość zarobków.

  Wysokość świadczenia w ramach Polskiego Bonu Turystycznego to:

  • 500 zł na każde dziecko, które jest pod Twoją prawną opieką,
  • 1000 zł w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności (przyznawane są dwa bony po 500 zł).

  Na co można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

  Do czego możesz wykorzystać wsparcie finansowe? Bon turystyczny możesz wydać na usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne organizowane przez operatorów lub organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT).

  Zakres usług, za które można zapłacić korzystając z Polskiego Bonu Turystycznego, został rozszerzony nowelizacją ze stycznia 2021 r. Wcześniej warunkiem było wykorzystanie bonu w taki sposób, żeby pokrywał koszty przynajmniej jednego noclegu.

  Obecnie ograniczenie to już nie obowiązuje. Bon dalej możesz wydać na nocleg, ale możesz przeznaczyć go również na wypoczynek bez zakwaterowania. Przy jego pomocy możesz częściowo lub całkowicie pokryć koszty jednodniowej wycieczki. Polskim Bonem turystycznym możesz zapłacić za pakiety usług, w tym usługi przewodnickie (tak w miastach, jak i na górskich szlakach), przejazdy autokarem i rejsy statkiem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, zajęcia rekreacyjne oraz inne aktywności sportowe i turystyczne.

  Jak uzyskać bon turystyczny?

  Zdobycie Polskiego Bonu Turystycznego nie jest skomplikowane. Żeby uzyskać do niego dostęp musisz zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), tak samo, jak w przypadku programu 500+. Konto możesz aktywować korzystając z Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź wybranego systemu bankowości internetowej.

  Po zarejestrowaniu w PUE ZUS:

  • przejdź do zakładki Ogólny,
  • w menu bocznym wybierz Polski Bon Turystyczny, a następnie Mój Bon,
  • w menu podaj swój aktualny adres e‑mail oraz numer telefonu komórkowego.

  Żeby skorzystać z dodatkowego świadczenia dla dziecka niepełnosprawnego, musisz w PUE ZUS złożyć dokument pt. „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

  Jak skorzystać z bonu turystycznego?

  Po aktywowaniu bonu, otrzymasz e-mailem kod do obsługi płatności (znajdziesz go też w systemie PUE ZUS w zakładce Polski Bon Turystyczny, po przejściu do karty Mój Bon). Kod ten podajesz, gdy płacisz za pobyt w hotelu czy usług turystyczną. Gdy to zrobisz, otrzymasz SMS z kolejnym kodem potwierdzającym. Podajesz go osobie, która przyjmuje płatność.

  Jest kilka istotnych kwestii związanych z używaniem bonu:

  • nie musisz od razu wydawać całej kwoty, bon możesz wykorzystać do zapłaty za kilka różnych atrakcji,
  • jeśli dana usług turystyczna jest droższa, część możesz opłacić bonem, a część z własnej kieszeni (przykładowo, gdy nocleg kosztuje 700 zł, to 500 zł możesz pokryć Polskim Bonem turystycznym, a różnicę w wysokości 200 zł opłacasz ze swojego konta bankowego),
  • bonu turystycznego nie można wymienić na gotówkę.

  Do kiedy ważny jest Polski Bon Turystyczny?

  Polski Bon turystyczny zachowuje ważność do 31 marca 2022 r. Co ważne, na wycieczkę opłaconą bonem możesz się wybrać nawet po tym terminie. Grunt, żeby opłaty dokonać do wspomnianego dnia.

   

  Czytaj także>>>

  POPRZEDNI ARTYKUŁ

  Wpłątomat - jak wpłacić pieniądze

  Jak wpłacać pieniądze przez wpłatomat

  Jeśli masz gotówkę, którą chcesz wpłacić na własne konto, nie musisz wybierać się do oddziału banku. Możesz skorzystać z urządzenia…

  Czytaj więcej

  NASTĘPNY ARTYKUŁ

  E-commerce – czym jest, jak zacząć, jak osiągać dobre wyniki? [cz. 1]

  E-commerce – czym jest, jak zacząć, jak osiągać dobre wyniki? [cz. 1]

  E-commerce to, w dużym uproszczeniu, prowadzenie handlu w internecie. Dlaczego warto sprzedawać towary i usługi za pośrednictwem sieci? Jak odnaleźć…

  Czytaj więcej