Bank zmieniającego się świata

Jak wpłacać pieniądze przez wpłatomat

Wpłątomat - jak wpłacić pieniądze

Jeśli masz gotówkę, którą chcesz wpłacić na własne konto, nie musisz wybierać się do oddziału banku. Możesz skorzystać z urządzenia zwanego wpłatomatem. Czym jest? Jak korzystać z wpłatomatu?

Wpłatomat pod względem wyglądu przypomina standardowy bankomat. Często sprzęt tego typu łączy w sobie dwie funkcje. Jest równocześnie wpłatomatem i bankomatem.

Jak podpowiada nazwa, wpłatomat służy do przyjmowania wpłat gotówki. Po skorzystaniu z urządzenia, pieniądze pojawią się na Twoim rachunku bankowym. Dużą zaletą wpłatomatu jest to, że możesz z niego skorzystać o dowolnej porze, tak samo, jak z bankomatu.

Ponadto jest prosty w obsłudze. Żeby zasilić konto, nie musisz wypełniać żadnych druków czy składać wizyty w oddziale danego banku. Aby skorzystać z wpłatomatu, wystarczy, że będziesz mieć przy sobie kartę płatniczą lub smartfona.

Popularność wpłatomatów wzrosła w trakcie pandemii. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, w trzecim kwartale 2020 r. Polacy korzystali z nich o 18 proc. częściej w porównaniu do okresu poprzedzającego. Wzrosła też średnia wartość depozytów wpłacanych za pomocą wpłatomatów, z 2020 zł do 2125 zł*.

Jak korzystać z wpłatomatu używając karty?
Używanie wpłatomatu nie jest skomplikowane. Żeby z niego skorzystać, możesz posłużyć się swoją kartą płatniczą. Powinna być ona powiązana z rachunkiem bankowym, na który chcesz wpłacić pieniądze. Przykładowo, jeśli Twoja karta „A” jest przypisana do konta „A”, to właśnie na rachunek „A” zostanie przelana kwota. Działa tu taka sama zasada, jak w przypadku wypłat gotówki z bankomatu.

Jak wpłacić pieniądze korzystając z karty? Procedura, krok po kroku, wygląda następująco:

 1. włóż kartę do czytnika wpłatomatu lub przyłóż ją we wskazanym miejscu, jeśli urządzenie obsługuje karty zbliżeniowe,
 2. podaj swój PIN,
 3. wybierz opcję „Wpłatomat” na ekranie,
 4. włóż banknoty do otwartej szufladki,
 5. wpłatomat powinien przeliczyć pieniądze i wyświetlić na ekranie kwotę, jaką wykrył,
 6. jeśli wszystko się zgadza, potwierdź wpłatę,
 7. po zakończeniu operacji, pobierz pokwitowanie.

Wkrótce po skorzystaniu z wpłatomatu, pieniądze powinny pojawić się na Twoim koncie.

Jak korzystać z bankomatu przy pomocy BLIK-a?
Żeby wpłacić pieniądze, korzystając z wpłatomatu nie musisz mieć przy sobie karty. Wystarczy Ci do tego smartfon z bankową aplikacją mobilną.

Zacznij od aktywowania w aplikacji usługi BLIK. Jest to bezpłatny system, który pozwala na dokonywanie płatności przy pomocy jednorazowego kodu. BLIK-a możesz też użyć do wpłacenia pieniędzy.

Procedura wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku karty. Żeby skorzystać z wpłatomatu przy pomocy BLIK-a:

 1. wybierz na ekranie wpłatomatu opcję transakcji BLIK,
 2. wybierz opcję „Wpłata BLIK”,
 3. uruchom aplikację mobilną,
 4. wygeneruj kod BLIK,
 5. wpisz kod na ekranie lub klawiaturze wpłatomatu,
 6. włóż do wpłatomatu pieniądze,
 7. sprawdź, czy przeliczona kwota jest właściwa,
 8. zatwierdź wpłatę,
 9. pobierz pokwitowanie.

Wpłatomat jest urządzeniem, które pozwala dokonywać operacji wtedy, kiedy jest to dla Ciebie najbardziej wygodne. Jego zasada działania przypomina bankomat, co czyni go prostym w obsłudze.

* Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2020 r., nbp.pl, 19.01.2021 [dostęp 9.03.2021], <https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_03_2020.pdf>

Czytaj także >>>

POPRZEDNI ARTYKUŁ

wskaźnik rosnącej inflacji

Inflacja w Polsce w 2021 roku. W jaki sposób odbije się na naszych finansach?

O 2,5 proc. wzrosną ceny w Polsce w tym roku – przewidują ekonomiści ankietowani przez Narodowy Bank Polski. Nie oznacza…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Bon turystyczny – jak korzystać, instrukcja krok po kroku

Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia rodzin w czasie pandemii. Ma pomóc w zorganizowaniu wyjazdu na wakacje czy…

Czytaj więcej