Bank zmieniającego się świata

Jak oszczędzać energię?

Jak oszczędzać energię?

Na pewne rzeczy nie masz bezpośredniego wpływu. Przykładowo na to, że w tym roku ponownie drożeje energia elektryczna. Na powyższą informację możesz zareagować na kilka sposobów. Możesz ponarzekać chwilę i płacić dalej, możesz po prostu płacić dalej lub możesz się na chwilę zatrzymać i zastanowić, czy w tej sytuacji masz na cokolwiek wpływ. Odpowiedź brzmi: tak.  Jest wiele prostych sposobów, które możesz wdrożyć w życie, a które poskutkują niższymi rachunkami za prąd.

Umowa z dostawcą energii

W pierwszej kolejności powinieneś ocenić czy Twoja umowa z dostawcą energii jest optymalna, czy może inni dostawcy energii mogą zaproponować Ci lepsze warunki. Dostawcy energii proponują różne taryfy do wyboru. Możesz zdecydować się na taryfę ze stałą ceną prądu w ciągu doby lub na przykład taką, w której prąd jest tańszy między godzinami szczytu lub w weekendy. Warto przeanalizować swój tryb życia i dostosować taryfę do własnych potrzeb.

Sprzęty elektryczna

Duże oszczędności może przynieść wyłączanie z kontaktów tych sprzętów elektrycznych, których aktualnie nie używasz. Ważne jest fizyczne wyjęcie wtyczki z kontaktu, a nie tylko użycie przycisku OFF znajdującego się na urządzeniu/pilocie. Zauważmy, że na obudowie telewizora po wyłączeniu go pilotem nadal świeci się dioda czuwania, czyli pomimo wyłączenia telewizora nadal czerpie on prąd. Tak samo jest w przypadku np. ładowarki, którą zostawiamy w kontakcie po naładowaniu telefonu komórkowego. Wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy antyprzepięciowej, która jednym ruchem umożliwia odcięcie poboru prądu przez kilka urządzeń.

Szczególnie dużo prądu pobierają te urządzenia domowe, które wytwarzają ciepło np. czajnik. Przy gotowaniu wody również możesz zaoszczędzić kilka złotych. Przede wszystkim zagotuj w czajniku tylko tyle wody, ile potrzebujesz. W sprzedaży dostępne są czajniki, które pozwalają na ustawienie konkretnej temperatury wody, co skraca czas gotowania. Jeżeli korzystasz z kuchenki na gaz ziemny warto rozważyć zakup tradycyjnego czajnika, ponieważ aktualnie gaz jest tańszy od prądu. Oszczędności w trakcie korzystania z płyty indukcyjnej może przynieść prosta czynność jaką jest przykrywanie garnków przykrywką w trakcie przygotowywana potraw. Energię elektryczną oszczędzisz również uruchamiając pełną pralkę oraz zmywarkę lub gdy wstawiasz do lodówki wyłącznie zimne jedzenie.

Co ważne, oszczędności energii elektrycznej szukaj już na etapie zakupu sprzętów RTV/AGD. Do domu wybieraj te energooszczędne i jeżeli to możliwe, korzystaj z trybu eko. Informacja o poziomie poboru energii powinna znajdować się na etykiecie energetycznej urządzeń. Powyższe ma szczególne znaczenie w przypadku zakupu sprzętów, które całą dobę czerpią prąd (np. lodówka).

Oświetlenie

Oszczędności energii elektrycznej może również przynieść zmiana nawyków w trakcie korzystania z domowego oświetlenia.

Przede wszystkim rozważ wymianę żarówek w lampach na energooszczędne. Przyjrzyj się również temu, w jaki sposób oświetlasz wnętrze domu. Jeżeli przykładowo czytasz książkę, nie włączaj górnego oświetlenia, tylko punktową lampkę do czytania. Jeżeli wychodzisz z pokoju na dłużej, pamiętaj o zgaszeniu świata. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, warto zamontować zewnętrzne oświetlenie z czujnikami ruchu.

W kontekście zmiany nawyków warto również przyjrzeć się naszemu rytmowi dobowemu i ustawić meble (np. biurko, blat kuchenny) w ten sposób, by jak najdłużej korzystać ze światła dziennego, za które nie musisz płacić a ponadto jest korzystniejsze dla zdrowia Twoich oczu.

Ochrona środowiska

Dużą popularnością cieszy się ostatnio instalacja paneli fotowoltaicznych, które wytwarzają darmowy prąd ze słońca. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, które pozwoli Ci na radykalne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Właściciel instalacji fotowoltaicznej jest z jednej strony producentem energii elektrycznej, a z drugiej strony jej odbiorcą. Koszt instalacji jest stosunkowo wysoki, ale inwestycja powinna zwrócić  się w ciągu kilku lat.

Jeżeli świadomie zarządzasz energię elektryczną w swoim domu, stosując często bardzo proste sposoby, masz wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Przy odrobinie konsekwencji jest to Twój osobisty, codzienny wkład w walkę z globalnym ociepleniem.

Gdy zmieniasz swoje życie na lepsze, zmieniasz świat.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Inflacja

Inflacja w Polsce w 2021 roku. W jaki sposób odbije się na naszych finansach?

O 2,5 proc. wzrosną ceny w Polsce w tym roku – przewidują ekonomiści ankietowani przez Narodowy Bank Polski. Nie oznacza…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wpłątomat - jak wpłacić pieniądze

Jak wpłacać pieniądze przez wpłatomat

Jeśli masz gotówkę, którą chcesz wpłacić na własne konto, nie musisz wybierać się do oddziału banku. Możesz skorzystać z urządzenia…

Czytaj więcej