Bank zmieniającego się świata

Jak przenieść konto z banku do banku?

Jak przenieść konto z banku do banku?

Konto bankowe to podstawowy sposób na to, żeby utrzymać porządek w finansach, zarówno osobistych, jak i firmowych. Co zrobić w sytuacji, w której przestaną ci odpowiadać warunki prowadzenia rachunku? Możesz przenieść konto do innego banku.

Kiedy warto przenieść konto do innego banku?

Kwestia przyzwyczajenia może być istotnym czynnikiem, który decyduje o korzystaniu z danego konta osobistego lub konta firmowego. Warto jednak regularnie sprawdzać, czy nie opłaca się posiadać rachunku w innej instytucji.

Kiedy przeniesienie konta do innego banku może być dobrym pomysłem? Po pierwsze wtedy, gdy rosną opłaty za prowadzenie dotychczasowego rachunku. Rynek finansowy jest konkurencyjny. Wybierz taki rachunek bankowy, który da Ci najwięcej korzyści, na przykład pod postacią zerowej miesięcznej opłaty, darmowych poleceń przelewu czy bezpłatnych wypłat z różnych bankomatów.

Rozważ też przeniesienie konta, jeżeli nowy bank oferuje Ci różnego rodzaju dodatkowe korzyści. Sprawdź też, czy instytucja finansowa współpracuje ze sklepami, w których robisz zakupy. Płacąc kartą konkretnego banku, możesz niekiedy liczyć na rabaty.

Przeniesienie konta bankowego może być też związane z kredytem hipotecznym, gotówkowym czy inną formą pożyczki. Koszt kredytu może być niższy, jeżeli otworzysz rachunek w instytucji, która Ci go udziela.

Nie bez znaczenia może być też funkcjonalność. Wybierz konto, które daje dostęp do palety usług bankowości internetowej i mobilnej, ma przejrzysty serwis transakcyjny i wygodną w obsłudze aplikację, pozwalającą załatwić szereg spraw zdalnie.

Jak przenieść konto bankowe?

Konto osobiste bądź firmowe możesz przenieść na dwa sposoby: osobiście lub korzystając z pomocy banku. Jak wygląda proces, gdy chcesz to zrobić samodzielnie?

Przede wszystkim, musisz założyć konto w nowym banku. Zazwyczaj możesz to zrobić przez Internet. Gdy rachunek zostanie otwarty, musisz zająć się takimi kwestiami, jak transfer środków czy zamknięcie lokat związanych z dotychczasowym kontem. Przenieś także zlecenia stałe i polecenia zapłaty.

Miej na względzie, że nowy rachunek będzie mieć inny numer niż dotychczasowy. W związku z tym musisz poinformować o zmianie konta Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy oraz inne organy i osoby, dla których ta informacja może być istotna (pracodawcę, rodzinę itd.).

Alternatywą, która pomoże Ci uniknąć  formalności, jest zlecenie przeniesienia konta bankowi, w którym otwierasz nowy rachunek. W takim wypadku udzielasz instytucji finansowej pełnomocnictwa. Możesz wybrać zakres czynności, których podejmie się bank w Twoim imieniu.

Jakie czynności bank może wykonać w związku z przechodzeniem z dotychczasowego konta na nowe? Po pierwsze może zadbać o transfer salda. Po podaniu danych odbiorców, zadba także o przeniesienie zleceń stałych. Może także zająć się poleceniami zapłaty, jeśli przekażesz dane wierzycieli oraz identyfikatory płatności.

Ponadto o zmianie rachunku bank może poinformować odpowiednie instytucje, w tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na końcu, instytucja może dopełnić formalności dotyczących zamknięcia dotychczasowego rachunku bankowego.

O czym warto pamiętać przy przenoszeniu konta?

Gdy przenosisz konto, zadbaj o rozliczenie się z dotychczasowym bankiem. Zamknięcie rachunku może nie być możliwe, jeśli jest na nim niespłacony limit czy nierozliczone transakcje.

Zastanów się, czy nie warto przez pewien czas korzystać z dwóch rachunków równocześnie: dotychczasowego i nowego. Okres przejściowy pozwoli uniknąć pomyłek związanych z przelewami na niewłaściwy rachunek.

Jeśli Twój dotychczasowy bank oferuje taką opcję, możliwe jest automatyczne przekierowywanie transferów pieniężnych z dotychczasowego na nowe konto. Wtedy okres przejściowy może być krótszy lub możesz z niego całkiem zrezygnować.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Potrzebujesz szybko niewielkiego zastrzyku gotówki 1 tys. – 10 tys. zł? Jakie masz możliwości?

Potrzebujesz szybko niewielkiego zastrzyku gotówki 1 tys. – 10 tys. zł? Jakie masz możliwości?

Jeśli potrzebujesz szybko zdobyć stosunkowo niewielką kwotę, do wyboru masz kilka możliwości. Jakie są możliwości jeśli potrzebujesz szybko gotówki?…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego to dla Banku BNP Paribas jeden z czterech kluczowych filarów odpowiedzialności (Strategii CSR i ZR).

Ekologiczny dom i mieszkanie – dlaczego opłaca się inwestować w “zielone” rozwiązania?

Inwestując w ekologiczny dom lub mieszkanie przyczyniasz się do ochrony środowiska i redukcji śladu węglowego. Postawienie na “zielone” technologie oraz…

Czytaj więcej