Bank zmieniającego się świata

Ekologiczny dom i mieszkanie – dlaczego opłaca się inwestować w “zielone” rozwiązania?

Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego to dla Banku BNP Paribas jeden z czterech kluczowych filarów odpowiedzialności (Strategii CSR i ZR).

Inwestując w ekologiczny dom lub mieszkanie przyczyniasz się do ochrony środowiska i redukcji śladu węglowego. Postawienie na “zielone” technologie oraz zmiana nawyków mogą się także przełożyć na oszczędności i możliwość skorzystania z korzystnego finansowania w banku.

Jak zbudować ekologiczny dom?

Dom ekologiczny to taki, którego konstrukcja i wprowadzone rozwiązania technologiczne pozwalają zużywać mało energii. Może być on tańszy w eksploatacji oraz bardziej przyjazny dla środowiska w porównaniu do standardowego budynku mieszkalnego, a pod pewnymi aspektami, na przykład pozyskiwania energii, niemal samowystarczalny.

Przy projekcie domu ekologicznego uwagę zwraca się m.in. na kształt dachu. Jego powierzchnia w stosunku do całkowitej kubatury powinna być jak najmniejsza, co powinno ograniczać straty cieplne. Pomieszczenia najczęściej używane umieszcza się od strony południowej, żeby przez większość dnia były oświetlane i ocieplane przez Słońce.

Również już postawiony dom można przystosować do tego, żeby stał się energooszczędny. W tym celu można zastosować na przykład lepsze materiały izolacyjne. Budynek może też być zasilany w sposób przyjazny środowisku.

Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła to ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii. Wprawdzie może wymagać to dodatkowych nakładów finansowych, ale inwestycja zwróci się po kilku latach. Rachunki związane z prądem czy ogrzewaniem staną się niższe.

W redukcji kosztów może też pomóc zastosowanie rozwiązań typu smart home, na przykład pod postacią klimakonwektorów, które będą automatycznie dopasowywać temperaturę do warunków i zużywać przez to mniej energii w porównaniu do standardowego ogrzewania.

Oszczędności i korzyści ekologiczne przyniesie też specjalna konstrukcja kanalizacji. Tzw. szara woda, pochodząca z mycia naczyń, kąpieli czy prania, może zostać wykorzystana ponownie, na przykład do spłukiwania toalet.

Jak przekształcić mieszkanie w bardziej ekologiczne?

Zmiana już istniejącego mieszkania na ekologiczne i tańsze w eksploatacji może polegać m.in. na wymianie oświetlenia na żarówki LED. Trzeba je wymieniać rzadziej i zużywają mniej prądu w porównaniu do standardowych.

Pomóc może też wymiana sprzętu na energooszczędny. Wybierając lodówkę, pralkę czy zmywarkę, zwróć uwagę na jej klasę energetyczną. Powinna być jak najwyższa, najlepiej A++ lub A+++.

Pomyśl też o zmianie nawyków. Wybieranie prysznica zamiast kąpieli czy gotowanie tylko takiej ilości wody, jaka jest obecnie potrzebna, to działania proekologiczne, które przynoszą oszczędności.

Jak sfinansować ekologiczny dom?

Rozwiązania, które mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego i energooszczędności, możesz sfinansować z pomocą banku. Instytucje finansowe niejednokrotnie mają w swoich ofertach specjalne kredyty gotówkowe na zakup paneli fotowoltaicznych i podobnych technologii. Ich całkowity koszt może być niższy w porównaniu do standardowego kredytu.

Również kredyt hipoteczny może być korzystniejszy, jeśli zostanie przeznaczony na zakup lub budowę “zielonej” nieruchomości. Banki współpracują z deweloperami, którzy budują energooszczędne mieszkania i domy, oferując nabywcom kredyty na preferencyjnych warunkach, na przykład z obniżoną marżą. Na pomoc w finansowaniu mogą także liczyć wspólnoty mieszkaniowe, które chcą przeprowadzić modernizację budynków mieszkalnych.

Sprzęt o wysokiej klasie energetycznej możesz z kolei kupić korzystając z kredytu ratalnego. Wydatek może się po pewnym czasie zwrócić, ponieważ mniej wydasz na rachunki za prąd czy wodę.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Jak przenieść konto z banku do banku?

Jak przenieść konto z banku do banku?

Konto bankowe to podstawowy sposób na to, żeby utrzymać porządek w finansach, zarówno osobistych, jak i firmowych. Co zrobić w…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Pandemia koronawirusa – w co warto inwestować i jak zabezpieczyć się finansowo?

Pandemia koronawirusa – w co warto inwestować i jak zabezpieczyć się finansowo?

Pandemia koronawirusa to z jednej strony okres niepewności ekonomicznej. Z drugiej jest to dobry czas na rozpoczęcie budowania portfela inwestycyjnego.

Czytaj więcej