Bank zmieniającego się świata

Pandemia koronawirusa – w co warto inwestować i jak zabezpieczyć się finansowo?

Pandemia koronawirusa – w co warto inwestować i jak zabezpieczyć się finansowo?

Pandemia koronawirusa to z jednej strony okres niepewności ekonomicznej. Z drugiej jest to dobry czas na rozpoczęcie budowania portfela inwestycyjnego. W jaki sposób gospodarować pieniędzmi? W co inwestować w czasie epidemii COVID-19?

Poduszka finansowa i bezpieczne inwestycje

W trakcie pandemii warto stworzyć tzw. poduszkę finansową. Jest to zabezpieczenie, które pomoże Ci zachować płynność i stabilność w sytuacji, w której zmniejszą się Twoje dochody lub wręcz stracisz pracę. Poleca się, żeby oszczędności gromadzone w ramach poduszki finansowej były równe przynajmniej trzem miesięcznym pensjom.

Jak bezpiecznie inwestować w czasie pandemii, żeby stworzyć rezerwę? Warto zacząć od założenia rachunku oszczędnościowego, na przykład konta lokacyjnego. Zazwyczaj tego typu produkt dostępny jest za darmo. Konto oszczędnościowe możesz otworzyć w ramach swojego konta osobistego, chociaż nie musisz go mieć, żeby założyć rachunek.

Wprawdzie konta oszczędnościowe nie są wysoko oprocentowane, ale motywują do regularnego odkładania pieniędzy. Nawet niewielkie sumy po kilku miesiącach mogą się zmienić w rezerwę, która stanie się podstawą poduszki finansowej.

Podobnym narzędziem jest lokata. Również w jej przypadku zysk nie będzie wielki, ale pieniądze będą bezpieczne, a oprocentowanie może uchronić Twoje oszczędności przed negatywnymi skutkami inflacji w większym stopniu, niż w przypadku trzymania pieniędzy na koncie czy w gotówce.

Nieco większy zysk, ale odłożony w czasie, mogą zapewnić obligacje skarbowe. Inwestowanie w papiery wartościowe Skarbu Państwa nie jest ryzykowne, a będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie.

Inwestycje w czasie koronawirusa – fundusze, produkty strukturyzowane i giełda

Jeżeli masz już stworzoną poduszkę finansową, nadwyżki w czasie pandemii koronawirusa możesz lokować w produkty, które cechują się większą stopą zwrotu w stosunku do lokat czy obligacji. Dobrym pomysłem może być portfel inwestycyjny.

Tego typu produkt to gotowe rozwiązanie, bazujące na strategiach inwestycyjnych. Specjaliści banku wybierają w Twoim imieniu papiery wartościowe czy fundusze, które mają zapewnić najlepszą stopę zwrotu. Na starcie decydujesz, czy chcesz tworzyć portfel typowo oszczędnościowy, czy wybrać jeden z bardziej ryzykownych produktów, ale mogących zapewnić wyższy zysk.

Szansę na wysoki zwrot z włożonych pieniędzy dają też produkty strukturyzowane. Pozwalają ona na inwestowanie na rynkach, do których dostęp dla osób fizycznych jest zamknięty lub mocno ograniczony. Produkty strukturyzowane pozwolą Ci na przykład na osiągnięcie zysku, gdy wzrosną notowania dużych, międzynarodowych przedsiębiorstw.

Możesz także samodzielnie inwestować na giełdzie, czyli obracać papierami wartościowymi. Do tego celu będziesz potrzebować rachunku maklerskiego. Jest to narzędzie, które umożliwi Ci m.in. kupno i sprzedaż akcji oraz obligacji.

W co inwestować w czasie pandemii koronawirusa? Na wartości zyskują m.in. firmy, których produkty i usługi są szczególnie potrzebne w okresie występowania COVID-19. Należą do nich przedsiębiorstwa medyczne, technologiczne czy marki specjalizujące się w szerokim handlu internetowym (e-commerce).

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

O czym przede wszystkim pamiętać, gdy będziesz inwestować w czasie pandemii koronawirusa? Kluczem może być zróżnicowanie.

Tzw. dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest zabezpieczeniem finansowym. Jeśli pieniądze ulokujesz w kilku różnych produktach, będą większe szanse na to, że zyskasz dodatkowe środki, a równocześnie ryzyko poniesienia strat będzie niższe.

Poza stworzeniem poduszki finansowej i przeznaczeniu nadwyżek na produkty finansowe, możesz pomyśleć o zainwestowaniu w złoto i inne metale szlachetne, których wartość w czasach niepewności finansowej może wzrastać. Podobnie ma się sprawa z portfelem multiwalutowym. Trzymanie części oszczędności w euro czy dolarach, może zniwelować skutki inflacji.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego to dla Banku BNP Paribas jeden z czterech kluczowych filarów odpowiedzialności (Strategii CSR i ZR).

Ekologiczny dom i mieszkanie – dlaczego opłaca się inwestować w “zielone” rozwiązania?

Inwestując w ekologiczny dom lub mieszkanie przyczyniasz się do ochrony środowiska i redukcji śladu węglowego. Postawienie na “zielone” technologie oraz…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bank bez barier

BNP Paribas – bank bez barier

Dla BNP Paribas każdy klient jest tak samo ważny. Z tego względu cały czas zwiększamy zakres działań, które mają na…

Czytaj więcej