Bank zmieniającego się świata

Koronawirus a odroczenie spłaty rat kredytu – co warto wiedzieć?

Koronawirus a odroczenie spłaty rat kredytu – co warto wiedzieć?

Pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji finansowej wielu osób. Banki działające w Polsce wyszły naprzeciw oczekiwaniom klientów i doszły do porozumienia w kwestii wakacji kredytowych. Sprawdź, w jaki sposób możesz odroczyć spłatę rat.

Związek Banków Polskich w sprawie odroczenia spłaty kredytu

Kredyty przyznawane są na podstawie zdolności kredytowej danej osoby. Raty są tak dopasowywane w takim sposób, aby uniknąć problemów z ich spłatą.

Pandemia koronawirusa zachwiała jednak gospodarką i szereg firm zdecydowało się zredukować pensje pracownikom bądź przeprowadzić redukcje etatów. Co zrobić, jeśli jednym z Twoich comiesięcznych wydatków jest rata kredytu, a Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła?

Dla kredytobiorców dobrą wiadomością jest obniżona przez Radę Polityki Pieniężnej główna stopa procentowa (stopa referencyjna) – do 0,1 proc., czyli najniższego poziomu w historii. A to przełoży się na niższe raty zobowiązań z uwagi na zmniejszoną wysokość maksymalnych odsetek jakie mogą stosować Banki.

Na sytuację klientów w trudnym okresie pandemii obojętne nie pozostały także organizacje zrzeszające instytucje finansowe. Związek Banków Polskich przygotował program, który ma odciążyć osoby z zaciągniętym kredytem.

Wspólna propozycja piętnastu banków została przedstawiona 16 marca 2020 r. Główne założenie polega na maksymalnym uproszczeniu procedur związanych z wakacjami kredytowymi. Jeśli masz zaciągnięte zobowiązanie w banku, możesz w łatwy sposób zawiesić spłatę.

Czym różni się odroczenie rat z powodu koronawirusa od tradycyjnych wakacji kredytowych?

Zawieszenie spłaty kredytu to usługa, którą banki już wcześniej proponowały swoim klientom. Czym więc różni się obecna oferta od tej sprzed pandemii koronawirusa?

Przede wszystkim nie zawsze okres, na jaki można było odroczyć spłatę kredytu, był tak długi jak obecnie. Najczęściej sięgał trzech miesięcy. Nie dotyczył też tak szerokiego spektrum produktów bankowych. W czasie pandemii banki oferują nawet półroczne wakacje kredytowe.

Cały proces został znacznie uproszczony. Nie musisz gromadzić dodatkowej dokumentacji, wypełniać formularzy wyjaśniających, dlaczego chcesz zawiesić kredyt, odwiedzać placówki itd. W większości banków wszystko załatwisz przez Internet, a bank nie dokonuje ponownie oceny Twojej zdolności kredytowej.

Reguły dotyczące wakacji kredytowych w czasie pandemii każdy bank ustala indywidualnie, ale szereg instytucji może rozpatrywać wnioski szybciej niż normalnie. Standardowo, żeby już w danym miesiącu nie płacić raty, musisz poprosić o wakacje przynajmniej 7 dni przed terminem przelewu. W okresie pandemii Twój wniosek może zostać rozpatrzony w krótszym czasie, żeby wakacje kredytowe mogły zacząć się od razu, a nie od następnego miesiąca.

Podobnie jak przed pandemią, banki oferują różne rodzaje odroczenia. Wszystko zależy od konkretnego banku, ale dwie najczęstsze opcje to zawieszenie raty kapitałowo-odsetkowej lub odroczenie tylko raty kapitałowej, z koniecznością regulowania odsetek.

Na co uważać, decydując się na odroczenie spłaty kredytu?

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski przestrzegł kredytobiorców przed zbyt pochopnym decydowaniem się na wakacje kredytowe. Dlaczego lepiej się zastanowić przed podjęciem decyzji o zawieszeniu rat? Przede wszystkim całkowity koszt kredytu może wzrosnąć. Zawieszenie nie kasuje rat. Pozwala Ci nie płacić przez określony czas, ale po zakończeniu wakacji raty mogą wzrosnąć.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na to, czy zawieszeniu podlega cała rata, czy tylko jej część. Ważne jest też to, czy wakacje kredytowe można ewentualnie przedłużyć, jeśli Twoja sytuacja finansowa nie poprawi się w pierwotnie założonym przez Ciebie czasie.

Jak załatwić wakacje kredytowe w czasie pandemii?

Jak wspominaliśmy, zawieszenie kredytu hipotecznego, gotówkowego i innych jest w czasie pandemii łatwiejsze. Co zrobić, żeby odroczyć spłatę?

Formalności załatwisz zdalnie. Na stronie swojego banku wypełniasz prosty formularz online, w którym podajesz swoje dane (imię, nazwisko, PESEL itd.), rodzaj kredytu oraz numer umowy. Bank powinien szybko poinformować Cię o zawieszeniu kredytu, jeśli został spełniony podstawowy warunek, czyli wcześniejsza terminowa spłata rat.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Oprocentowanie lokat jest rekordowo niskie. Jak szukać wyższych zysków?

Oprocentowanie lokat jest rekordowo niskie. Jak szukać wyższych zysków?

1,2 proc. w skali roku – to średni zysk, który można obecnie osiągnąć na lokatach terminowych dla klientów indywidualnych. Tak…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Wzrost na rynkach akcji

Wzrost na rynkach akcji

08-06-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

Czytaj więcej