Bank zmieniającego się świata

Open banking, czyli bankowość cyfrowa bez ograniczeń

Open banking, czyli bankowość cyfrowa bez ograniczeń

Open banking to otwarta bankowość, która pozwala Klientom banków na bezpieczne udostępnienie swoich danych wybranym instytucjom finansowym. Dlaczego? By wygodniej realizować płatności, składać polecenia przelewów, monitorować swój budżet czy łatwiej otrzymać kredyt. Otwarta bankowość została uregulowana prawnie przez Unię Europejską i wdrożona w polskim systemie prawnym kilka lat temu, ale wciąż pojawiają się jej nowe zastosowania.

Otwarta bankowość to stosunkowo nowa usługa, którą banki oferują swoim Klientom. Mimo że próby jej oferowania sięgają początku wieku, to prawdziwy rozkwit odnotowuje w ciągu ostatnich kilku lat. A to dzięki modyfikacji przepisów unijnej dyrektywy o usługach płatniczych, w kręgach bankowych znanej jako PSD2.

Dzięki wprowadzeniu tych przepisów klienci instytucji finansowych uzyskali między innymi możliwość łatwego wykorzystania swoich danych zgromadzonych w jednym banku, w celu skorzystania z rozmaitych usług dodatkowych, niekoniecznie świadczonych przez ich bank. Otwarta bankowość sprawia, że Klient uzyskuje większą kontrolę nad swoimi danymi, co w epoce cyfrowej gospodarki oznacza, że jego dane mogą przynieść mu więcej korzyści.

Jak było wcześniej? Kiedy otwarta bankowość zyskała?

Do tej pory jedynie jeden bank, ten, w którym posiadaliśmy nasze podstawowe konto, dysponował pełną wiedzą o naszych finansach. W przypadku, gdy chcieliśmy uzyskać kredyt w innym banku, musieliśmy zmierzyć się z wyzwaniem, jak przekazać niezbędne informacje z jednej instytucji finansowej do drugiej. Open banking pozwala rozwiązać ten problem w czasie rzeczywistym, online. Wystarczy wyrazić zgodę na skorzystanie z usługi i pamiętać, w jaki sposób (nazwa użytkownika, hasło itd.) logujemy się do naszego banku.

Podobnie samo uzyskanie kredytu w banku, z którym do tej pory nie mieliśmy bliższej relacji, stało się proste i szybsze. Dostępne również online. W ten sposób możemy też uzyskać kredyt w BNP Paribas Bank Polska S.A. – dzięki udostępnieniu informacji o rachunku z innych polskich banków.

Zastosowania otwartej bankowości (open banking)

Kolejnym zastosowaniem otwartej bankowości jest łatwiejsze zarządzanie finansami przez tych Klientów, którzy korzystają z kont w kilku bankach. Teraz mogą zobaczyć swoje dane finansowe w jednym miejscu i w razie potrzeby zlecić przelewy i płatności z każdego rachunku, bez potrzeby przełączania się na różne strony internetowe czy uruchamiania kilku aplikacji na swoim telefonie.

Wygoda i szybkość to powody, dla których klienci korzystają z podglądu rachunków bankowych (usługa dostępu do informacji o rachunku) i zlecania przelewów (usługa inicjowania transakcji płatniczej). Dane uzyskane przez otwartą bankowość mogą służyć sprawnej ocenie kredytowej, pozwalają też uniknąć pracowitego wypełniania rozmaitych wniosków. Dane przechowywane w jednym banku służą do automatycznego wypełnienia formularzy w innej instytucji finansowej.

Kolejne rozwiązania wynikające z otwartej bankowości

Przydatnych rozwiązań opartych na otwartej bankowości jest znacznie więcej i wciąż pojawiają się nowe. Oferują je nie tylko banki, lecz także inne firmy, które jednak, ze względu na troskę o bezpieczeństwo, muszą przejść specjalny proces rejestracyjny i podlegają kontroli urzędu regulującego rynek usług finansowych.

Najczęściej są to firmy oferujące płatności mobilne, cyfrowe portfele, doradztwo finansowe, pożyczki. Jedna rzecz jest bardzo istotna – open banking nie zadziała bez świadomej zgody klienta, który wyraża zgodę na udostępnienie swoich danych konkretnej instytucji i zawsze może tę zgodę wycofać. Co więcej, taka decyzja jest ważna tylko przez pewien czas, po którym musi być wyrażona ponownie.

Otwarta bankowość znajduje głównie zastosowanie w nowoczesnej bankowości mobilnej i internetowej, ponieważ pozwala w większym stopniu wykorzystać jej podstawowe zalety – wygodę, szybkość i dostępność do usług z każdego miejsca i o każdej porze. Wraz z upowszechnianiem cyfrowych usług finansowych znaczenie open banking będzie więc ciągle rosnąć, a znając potencjał innowacyjny polskich banków, sposobów na wykorzystanie otwartej bankowości będzie nieustannie przybywać.

 

Dowiedz się więcej:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Podatek PIT za 2021 r. Sprawdź, co możesz odliczyć od dochodu

Podatek PIT za 2021 r. Sprawdź, co możesz odliczyć od dochodu

Zastanawiasz się, jakie ulgi podatkowe mogą wpłynąć na podatek dochodowy, który zapłacisz od pieniędzy zarobionych w ubiegłym roku? Zastanów się,…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Agenda 2030. Czysta energia dla ludzi i planety

Agenda 2030. Czysta energia dla ludzi i planety

Zapewnienie wszystkim dostępu do źródeł odnawialnej, stabilnej i niedrogiej energii, to jeden z najtrudniejszych, a zarazem najpilniejszych celów, które znalazły…

Czytaj więcej