Bank zmieniającego się świata

Odbiór mieszkania z rynku pierwotnego. Na co zwrócić uwagę?

Odbioru technicznego mieszkania możesz dokonać samodzielnie. Jeżeli nie masz doświadczenia w kwestiach związanych z budownictwem, możesz wynająć do pomocy fachowca, na przykład doświadczonego majstra lub inżyniera z uprawnieniami inspektora.

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Jako nabywca masz prawo oczekiwać, że Twoje lokum będzie w odpowiednim stanie technicznym. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania z rynku pierwotnego? Jak się do niego przygotować?

Czym jest odbiór techniczny mieszkania?

Kupno mieszkania to spore przedsięwzięcie. Przede wszystkim musisz znaleźć nieruchomość, która będzie Ci odpowiadać pod względem standardu, metrażu oraz lokalizacji. Ponadto trzeba będzie załatwić kwestie formalne, w tym notarialne. Do tego dochodzi jedna z najważniejszych kwestii, czyli sfinansowanie zakupu, na przykład dzięki (RRSO….).

Mieszkanie możesz kupić na rynku wtórnym lub pierwotnym. To drugie rozwiązanie ma szereg zalet. Taka nieruchomość będzie często tańsza w porównaniu do już użytkowanego mieszkania. Będziesz użytkować całkiem nowy lokal, który nie będzie wymagał remontu, a jedynie wykończenia.

Sprawdź stan mieszkania

Zanim się wprowadzisz, masz prawo do sprawdzenia, w jakim stanie jest mieszkanie. Gwarantuje Ci to tzw. ustawa deweloperska, tj. ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Deweloper jest zobowiązany wraz z Tobą, czyli nabywcą nieruchomości, dokonać odbioru technicznego lokalu.

Zazwyczaj odbywa się to po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku, ale przed podpisaniem umowy przenoszącej na Ciebie własność nieruchomości.

Na czym polega odbiór techniczny?

W jego trakcie sprawdzasz, jak wykonane zostało Twoje mieszkanie, czy jest zgodne z zakładanym standardem wykończenia i rzutami architektonicznymi. Po oględzinach sporządzany jest protokół, do którego wpisuje się ewentualne usterki. Deweloper ma 14 dni na odniesienie się do uwag, a następnie 30 dni na naprawę wad.

Jak przygotować się do odbioru technicznego mieszkania?

Odbioru technicznego mieszkania możesz dokonać samodzielnie. Jeżeli nie masz doświadczenia w kwestiach związanych z budownictwem, możesz wynająć do pomocy fachowca, na przykład doświadczonego majstra lub inżyniera z uprawnieniami inspektora. Wydatek rzędu kilkuset złotych nie będzie duży w porównaniu do ewentualnych kosztów związanych z usterkami, które nie zostaną wykryte podczas kontroli.

Przedmioty, które mogą okazać się pomocne podczas odbioru technicznego mieszkania, to m.in.:

  • poziomica,
  • kątownik,
  • miarka bądź dalmierz laserowy,
  • próbnik,
  • piłeczka,
  • rzut architektoniczny oraz prospekt informacyjny.

Co jeszcze może być przydatne?

Na odbiór techniczny mieszkania możesz zabrać m.in. latarkę, kartkę papieru oraz aparat fotograficzny lub telefon z dobrą kamerą do wykonania zdjęć usterek.

Co sprawdzić podczas odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania poleca się robić w ciągu dnia, a nie w godzinach wieczornych. Jasne, naturalne światło uwypukla nierówności na ścianach i podłodze, pozwoli łatwiej dostrzec na przykład źle położone tynki.

Odbiór techniczny mieszkania z rynku pierwotnego możesz zacząć od sprawdzenia jego faktycznych wymiarów i weryfikacji tego, czy metraż pokrywa się z tym, który widnieje w umowie. Posłuży do tego miarka lub dalmierz laserowy. Korzystając z kątownika, upewnij się, że między poszczególnymi ścianami oraz ścianami i podłogą występują kąty proste.

Sprawdź stan podłóg oraz ścian, zwróć uwagę, czy nie ma pęknięć, nierówności i nie pojawia się wilgoć. W razie potrzeby, doświetl powierzchnie latarką. Poziomicą sprawdzisz, czy ściany są proste. Możesz jej też użyć do podłóg, których stan możesz też ocenić turlając piłeczkę. W salonie, przedpokoju czy kuchni nie powinna się ona samoczynnie przesuwać, bo będzie to oznaczać, że podłoga jest krzywo wylana. Z drugiej strony, piłeczki możesz użyć do weryfikacji tego, czy dobrze zostały wykonane spadki (na przykład na balkonie, gdzie podłoga powinna być lekko pochyła w kierunku kratki ściekowej).

Uruchom zapalniczkę przy kratkach wentylacyjnych. Jeśli płomień będzie się kierował w kierunku kratki, będzie to oznaczać, że ciąg jest prawidłowy. Użyj próbnika do sprawdzenia gniazdek. Porównaj wyposażenie i lokalizację przyłączy z rzutem architektonicznym oraz prospektem informacyjnym.

Upewnij się, że wszystkie drzwi lekko się zamykają oraz otwierają i nie zahaczają o podłogę. Koniecznie poświęć uwagę oknom. Ich szczelność możesz przetestować wsuwając między ramę okienną a skrzydło kawałek kartki. Jeśli po zamknięciu bez problemu wyciągniesz papier, może to oznaczać, że okno jest nieszczelne.

Co zrobić w sytuacji, w której nie dostrzeżesz jakiejś wady w trakcie odbioru?

Pamiętaj, że przez pięć lat masz prawo skorzystać z rękojmi i domagać się od dewelopera napraw.

 

-> RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, wyliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu na dzień …. 2021 r.

Dostępność kredytu uzależniona jest od przeprowadzonej przez Bank analizy zdolności kredytowej Klienta.

Niniejszy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa ani jako forma świadczenia pomocy prawnej.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Rynek pracy w Polsce w 2020 roku – jak zarabialiśmy w czasie pandemii?

Rynek pracy w Polsce w 2020 roku – jak zarabialiśmy w czasie pandemii?

Gospodarka w 2020 r. musiała się zmierzyć z pandemią koronawirusa. Jak Covid-19 wpłynął na poziom zatrudnienia w Polsce? Czy lockdown…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Jak znaleźć siebie w kakofonii świata?

Nowe funkcje bankowości internetowej GOonline

GOonline to nowoczesny system bankowości internetowej, dzięki któremu możesz zarządzać swoim kontem, kartami i innymi produktami finansowymi. Aktualizacja oddaje Ci…

Czytaj więcej