Bank zmieniającego się świata

Wcześniejsza spłata kredytu – kiedy można, na jakich warunkach, jak obliczyć ile ma nam zwrócić bank

Wcześniejsza spłata kredytu

Kredyt to często wieloletnie zobowiązanie finansowe. Możesz go jednak spłacić szybciej, przed ustalonym w umowie terminem. Kiedy warto o tym pomyśleć? Na co zwrócić uwagę w związku z wcześniejszą spłatą kredytu?

Czy szybsza spłata kredytu jest opłacalna?

Gdy zaciągasz kredyt, zobowiązujesz się do oddania przyznanej kwoty w określonym terminie. Pożyczka od banku może Ci pomóc zrealizować plany, związane np. z kupnem samochodu czy domu.

Z drugiej strony, raty będą co miesiąc obciążać Twój domowy budżet. Pierwszym plusem wcześniejszej spłaty kredytu może być komfort psychiczny. Ponadto, w przypadku kredytu hipotecznego lub samochodowego, bank przestanie być współwłaścicielem lokalu czy pojazdu, na który udzielił pożyczki. Możesz szybciej zacząć dysponować daną ruchomością bądź nieruchomością.

Ze spłatą przed terminem wiążą się też konkretne korzyści finansowe. Jeśli dysponujesz odpowiednimi zasobami, możesz zacząć nadpłacać kredyt bądź od razu oddać całość przyznanej przez bank kwoty.

Częściowa spłata sprawi, że raty staną się mniejsze. Co więcej, obniżeniu ulegną także odsetki, ponieważ będą naliczane od mniejszej kwoty. Kredyt jako całość będzie więc finalnie tańszy. Bank może też zaproponować alternatywne rozwiązanie. Zamiast obniżać comiesięczną ratę, może skrócić okres kredytowania.

Jakie są zalety całkowitej, wcześniejszej spłaty kredytu? W przypadku kredytów konsumenckich szybszy zwrot całej sumy wiąże się nie tylko ze zmniejszeniem zobowiązania o przyszłe odsetki. Jeśli zatem kredyt zaciągnąłeś na pokrycie wydatków domowych, czyli bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i z góry pokryłeś  wszystkie koszty kredytu, możesz ubiegać się o zwrot tej części kosztów, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy.

 

Wcześniejsza spłata kredytu – przeliczenie wysokości i procedura spłaty

Możesz sprawdzić, ile zaoszczędzisz na wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego korzystając z kalkulatora internetowego, np. udostępnionego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Miej jednak na względzie, że będzie to tylko szacunkowa wartość.

Najlepiej będzie po prostu skonsultować się z bankiem, który udzielił Ci pożyczki. Konsultant powinien przedstawić Ci informacje o tym, na jaki zwrot kosztów możesz liczyć przy spłacie całości kredytu lub o ile zmniejszy się wysokość raty, jeżeli decydujesz się na częściową spłatę.

Nadpłaty lub całkowitej spłaty możesz dokonać w zasadzie w dowolnym momencie. Bank może jednak wymagać informacji o tym zamiarze, np. w terminie siedmiu dni przed dokonaniem przedterminowej spłaty.

W przypadku spłaty części kredytu, może być wymagane sporządzenie aneksu. Czasami wiąże się to z poniesieniem niewielkiej opłaty.

 

Przeczytaj także:

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Kupowanie na raty. Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu?

Kupowanie na raty. Co warto wiedzieć przed zaciągnięciem kredytu?

Kupowanie na raty to bardzo popularny sposób na dokonywanie zakupów. Dlaczego taka forma finansowania jest atrakcyjna? Co warto wiedzieć przed…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Szczepionka na Covid-19 wzbudza euforię na rynkach akcji

Szczepionka na Covid-19 wzbudza euforię na rynkach akcji

16-11-2020 Zapraszamy do zapoznania się z komentarzem tygodniowym Biura Maklerskiego na temat bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce i na…

Czytaj więcej