Bank zmieniającego się świata

SWIFT – co to za kod i kiedy Ci się przyda?

Kobieta z laptopem i kartą, wykonująca przelew zagraniczny SWIFT

Bankowy kod SWIFT służy do wysyłania przelewów zagranicznych. Zobacz, jak dokładnie działa ten system i jakie ma znaczenie dla przeciętnego użytkownika korzystającego z bankowości online!

SWIFT – co to jest za skrót?

Skrót SWIFT należy rozwinąć jako Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Światowa Międzybankowa Telekomunikacja Finansowa. Za tym pojęciem kryje się międzynarodowa organizacja, która zrzesza instytucje finansowe, pozwalając na wymianę informacji i wykonywanie transferów pieniężnych.

Stowarzyszenie powstało w Belgii w 1973 roku i początkowo zrzeszało zaledwie kilkanaście podmiotów. Zgodnie z raportem podsumowującym jego działanie w 2021 roku, łączyło wówczas aż 11 000 instytucji z ponad 200 państw. W 2021 roku pośredniczyło w ponad 10,5 biliona transakcji ze średnim dziennym wynikiem na poziomie 42 milionów transakcji.*

System jest otwarty tak dla osób prawnych (np. banki czy organizacje), jak dla osób fizycznych (indywidualne podmioty).

Jak działa przelew zagraniczny SWIFT?

Rola systemu SWIFT polega na komunikacji między instytucjami z całego świata. Sprowadza się ona do przekazywania informacji o transferach. Do identyfikacji stron każdej transakcji służy tzw. SWIFT code (zwany również kodem BIC), czyli indywidualny numer składający się z unikalnej sekwencji 8-11 znaków. Jego poszczególne elementy wskazują na inny czynnik służący do rozszyfrowania konkretnego odbiorcy:

  • 4 pierwsze znaki: identyfikator instytucji finansowej,
  • 2 kolejne znaki: identyfikator państwa,
  • 2 kolejne znaki: identyfikator lokalizacji,
  • 3 kolejne znaki: identyfikator konkretnego oddziału (nieobowiązkowy, dlatego czasem SWIFT code jest 8-znakowy).

Kod SWIFT nie tylko pozwala na identyfikację podmiotów, pomiędzy którymi zachodzi przekazanie środków. Usprawnia też i przyspiesza przeprowadzenie transakcji, a do tego ogranicza ryzyko zgubienia pieniędzy po drodze. Ma to duże znaczenie, gdyż w przypadku zagranicznych przelewów droga ta nie zawsze przebiega bezpośrednio z punktu A do punktu B. Najczęściej uczestniczą w niej również pośrednicy, co mogłoby podnieść ryzyko transakcji, gdyby odbywała się poza systemem SWIFT.

Nr BIC (SWIFT) dla Banku BNP Paribas to PPABPLPK.

Dla przeciętnego użytkownika bankowości elektronicznej wykonanie przelewu SWIFT nie różni się od transakcji krajowej. Poza standardowymi danymi (nazwa odbiorcy, kwota przelewu i jego tytuł) należy podać dodatkowo kod SWIFT identyfikujący bank odbiorcy, a także numer rachunku odbiorcy w międzynarodowym formacie IBAN – czyli standardowy numer konta bankowego poprzedzony identyfikatorem konkretnego kraju (np. PL). Istotne jest też wskazanie, kto powinien zapłacić za przeprowadzenie transakcji. Do wyboru są 3 opcje:

  • OUR – koszty przelewu zostaną pokryte przez nadawcę,
  • BEN – koszty przelewu zostaną pokryte przez odbiorcę,
  • SHA – za koszty przelewu będą odpowiadać solidarnie odbiorca i nadawca, zatem każdy pokryje ich połowę.

Jest to o tyle istotne, że koszty przelewu SWIFT mogą okazać się znaczne. Opłaty za przelew zagraniczny wahają się bowiem od 10 do nawet 250 zł. Jeśli wykonujesz transakcję w innej walucie, należy doliczyć dodatkowo opłatę za ewentualne przewalutowanie, chyba że korzystasz z konta walutowego.

Chociaż system SWIFT obowiązuje obecnie niemal na całym globie, wciąż istnieją takie instytucje, które nie są w nim zarejestrowane. Wysyłanie do nich zagranicznych przelewów jest jednak możliwe, gdyż SWIFT korzysta czasem z pośrednictwa tzw. banków korespondentów.

Przelew SWIFT a SEPA – czym się różnią?

Czy istnieje alternatywa dla systemu SWIFT? Przelew zagraniczny wykonasz również przy użyciu systemu SEPA. Czym różnią się od siebie te dwa rodzaje? Najważniejsze różnice zebraliśmy w poniższej tabeli.

 

Przelew SWIFTPrzelew SEPA
Dozwolona walutadowolnatylko euro
Czas realizacjistandardowo do 3. dni roboczych poza opcją ekspresową (nawet tego samego dnia)zwykle 1 dzień roboczy
Obszar obowiązywaniacała strefa SWIFT złożona z ponad 200 państwpaństwa wchodzące w skład Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia, Liechtenstein, Monako, Andora i San Marino

Przelew zagraniczny wykonywany za pośrednictwem SWIFT najpewniej będzie kosztować więcej – zwłaszcza że duża część polskich banków udostępnia zagraniczne transakcje SEPA bez żadnych opłat, w ramach pewnego limitu miesięcznego. Z drugiej strony to właśnie SWIFT ma większy zasięg, więc bardzo często stanowi jedyną dostępną opcję.

Źródła:

*SWIFT Annual Review 2021: https://www.swift.com/swift-annual-review

FAQ

W przypadku przelewu SWIFT czas realizacji wynosi do 3. dni roboczych.

Kod SWIFT dla Banku BNP Paribas to PPABPLPK. Jest on ogólnodostępny i znajdziesz go m.in. na stronie internetowej banku.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Eksperci i ekspertki opowiadają m.in. o korzyściach dla firm płynących z gospodarki o obiegu zamkniętym, o tym jak konsumować lepiej…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

mężczyzna siedzący w bibliotece, uczy się języka obcego

Jak szybko nauczyć się języka obcego? Mamy dla Ciebie 3 praktyczne wskazówki

Znajomość języków obcych to jedna z kluczowych umiejętności współczesnego świata, szczególnie pod względem zawodowym. Umiejętność ta poszerza horyzonty, daje ogromne…

Czytaj więcej