Bank zmieniającego się świata

Jak szybko nauczyć się języka obcego? Mamy dla Ciebie 3 praktyczne wskazówki

mężczyzna siedzący w bibliotece, uczy się języka obcego

Znajomość języków obcych to jedna z kluczowych umiejętności współczesnego świata, szczególnie pod względem zawodowym. Umiejętność ta poszerza horyzonty, daje ogromne możliwości rozwoju osobistego, a co więcej często otwiera furtkę do lepszej pracy i wyższych zarobków. Planujesz się przebranżowić lub zwiększyć swoje kompetencje językowe? Przeczytaj, jak nauczyć się języka obcego samemu i które metody mogą okazać się najskuteczniejsze!

Artykuł zawiera informacje reklamowe odsyłające do oferty Banku BNP Paribas.

O tym, jak istotną rolę język odgrywa w sferze zawodowej, można przekonać się przeglądając losowy portal z ogłoszeniami o pracę. Większość pracodawców rekrutujących na stanowiska średniego lub wyższego szczebla wymagają od kandydatów znajomości j. angielskiego minimum na poziomie B2. Dlaczego? Przede wszystkim pomaga to w budowaniu relacji i komunikowaniu się z klientami lub współpracownikami – a warto wspomnieć, że dziś posługuje się nim wiele międzynarodowych korporacji. Do tego znajomość języków obcych zwiększa możliwości samorozwoju – większość branżowych konferencji, narzędzi czy książek opiera się właśnie na j. angielskim. Aby zacząć samodzielną, a zarazem skuteczną naukę języka obcego, warto wypróbować kilku metod.

Pytaj i rozmawiaj w języku, którego się uczysz

Istnieje wiele sposobów na naukę języka obcego, a jednym ze skuteczniejszych będzie posługiwanie się nim w praktyce – czyli mówienie! Nieważne, czy uczysz się od podstaw, czym masz już doświadczenie i chcesz podnieść swój poziom. Im częściej rozmawiasz, pytasz i odpowiadasz w danym języku, tym szybciej go opanowujesz i czujesz się w nim pewniej. Naturalnie na początku może być Ci trudno, może brakować słów, ale to nic. Jeżeli nie znasz zwrotu, postaraj się opisać go w inny sposób, wyjaśnić go rozmówcy.

Przełamując barierę językową, zaczniesz coraz łatwiej posługiwać się słownictwem i układać początkowo proste, a następnie nieco bardziej skomplikowane zdania. Zadawanie pytań jest tu bardzo istotne, bo pomaga Ci lepiej przyswoić dany temat i upewnić się, czy dobrze go interpretujesz. Staraj się zaczynać pytania od jak albo dlaczego – takie pytania pobudzają kreatywność językową, wymagają większego skupienia i bardziej rozbudowanego słownictwa.

Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się języka i gdzie szukać rozmówców? Skorzystaj z Internetu i znajdź portalach społecznościowych grupy tematyczne. Poszukaj też oferty rozmów z native speakerami, operującymi docelowym językiem, ale w różnych akcentach. To zdecydowanie pomaga w lepszym rozumieniu, gdy po drugiej stronie będziesz mieć osobę, dla której ten język jest macierzysty, lub taką, która również się uczy. Jeśli chcesz nauczyć się języka obcego do pracy, staraj się używać jak najwięcej branżowego słownictwa. Zachęcamy Cię też do przeczytania poradnika zawodowego przygotowanego przez Bank BNP Paribas!

Wyrób codzienne nawyki, które szybko przyniosą efekty!

Regularność i wprowadzenie codziennych nawyków to klucz do Twojego sukcesu. Ustal sobie codzienne kwadranse z językiem i raz-dwa razy w tygodniu dłuższy czas na naukę (np. z gramatyką, o której nie możesz zapominać). Świetnym pomysłem jest:

  • Nauka z fiszkami, które możesz wykonać samodzielnie lub kupić już gotowe. Podziel fiszki na mniejsze partie i ucz się ich codziennie, powtarzaj opanowany materiał, a następnie układaj proste zdania.
  • Chwila z książką w języku, którego się uczysz. Może to być zwykła historia lub książka do nauki, która po każdym rozdziale ma ćwiczenia z rozumienia tekstu. Nie tylko nauczysz się nowego słownictwa, ale i sprawdzisz, czy dobrze rozumiesz to, co czytasz!
  • Krótkie rozmówki na czacie czy nawet w pracy. Zaangażuj inne osoby w swoim otoczeniu, aby rozmawiać w języku obcym. Nawet jeżeli będzie to tylko w przerwie obiadowej.
  • Rób notatki w języku obcym, a zacznij od prozaicznej rzeczy, jaką jest lista zakupów! Niech ten nawyk będzie rozwijany.
  • Ściągnij dowolną i bezpłatną aplikację do nauki języka obcego, codzienne rozwiązywanie zadań przybliży Cię do poziomu, jaki chcesz osiągnąć.

Nagradzaj się za regularność i nie bój się kontaktu z językiem. Początkowo możesz mieć problemy ze znalezieniem słownictwa czy poprawnością gramatyczną. Jednak nie to jest ważne, a lekkość i pewność siebie. Reszta przyjdzie już z czasem!

Poszukaj dobrego kursu – stacjonarnie lub online

Choć regularność i komunikowanie się w języku obcym są dobrym pomysłem, to nie pozwolą Ci przeskoczyć kolejnych etapów w swojej nauce. Naturalne jest, że zamykamy się w bezpiecznej przestrzeni i ciężko przeskoczyć ten mur. Z drugiej strony możesz też nie być świadomy, że Twoje umiejętności językowe mogą być jeszcze lepiej dopracowane. Gdzie szukać pomocy i jak szybko nauczyć się języków?

Z kursami językowymi! Możesz sięgnąć po te stacjonarne z lektorem na miejscu albo internetowe, z których skorzystasz z dowolnego miejsca na świecie. Szukaj takich, które gwarantują szkolenia zawodowe, a mówiąc dokładniej, będą nastawione na język, którego będziesz potrzebować w pracy. Nie zapomnij też, aby sprawdzić opinie, referencje i zakres kursu. Choć to rozwiązanie jest jedynym, które może nadszarpnąć domowym budżetem, to świetnie dopełnia proces kształcenia.

Wysokiej jakości kursy mogą okazać się drogą inwestycją. Poszerzanie kompetencji często jest jednak kluczem do bardziej prestiżowego stanowiska albo znaczącej podwyżki w pracy. Jeśli znalazłeś kurs, na który tymczasowo nie masz środków, możesz zawnioskować o kredyt gotówkowy na dowolny cel, dostępny w Banku BNP Paribas. Warto skorzystać wcześniej z darmowego kalkulatora zdolności kredytowej – dzięki niemu możesz orientacyjnie policzyć swoją comiesięczną ratę!

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Kobieta z laptopem i kartą, wykonująca przelew zagraniczny SWIFT

SWIFT – co to za kod i kiedy Ci się przyda?

Bankowy kod SWIFT służy do wysyłania przelewów zagranicznych. Zobacz, jak dokładnie działa ten system i jakie ma znaczenie dla przeciętnego…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

mężczyzna jadący samochodem do pracy

5 sposobów na tanie podróżowanie do pracy. Jak skutecznie oszczędzać na dojazdach?

Rekordowo drogie paliwa sprawiają, że codzienne podróżowanie staje się coraz bardziej kosztowne. Do pracy dojechać trzeba, tylko jak robić to…

Czytaj więcej