Bank zmieniającego się świata

Co mówi Twój numer rachunku bankowego?

numer rachunku bankowego - co to jest

Numer rachunku bankowego, zwany także numerem konta bankowego, to unikalny ciąg cyfr przypisany do danego konta bankowego w systemie bankowym. Numer ten identyfikuje konto bankowe w obrębie danego banku lub instytucji finansowej, które należy do konkretnej osoby. Jest przydzielany losowo w momencie zakładania konta.

Numer konta bankowego jest niezbędny do dokonywania transakcji finansowych, a przede wszystkim do realizacji przelewów pieniężnych. Jeśli chcesz zrealizować przelew, musisz znać numer rachunku bankowego odbiorcy. Dzięki temu środki trafią na odpowiednie konto. Dlatego ważne jest, aby numer rachunku bankowego był podawany dokładnie i zgodnie z rzeczywistością. W ten sposób unikniesz błędów w przeprowadzanych transakcjach.

Jaki jest standardowy wzór rachunku bankowego?

System nadawania numerów rachunku bankowego jest ujednolicony i ma z góry określony schemat.  Budowa i zasady nadawania numeru rachunku bankowego zostały opisane w Polskiej Normie NRB, czyli Numeru Rachunku Bankowego.

Zasady te weszły w życie na początku 2001 roku i dotyczą każdej instytucji finansowej. Standaryzacja systemu nadawania numeru kont przyczyniła się do przyspieszenia tempa obsługi transakcji, zmniejszyła liczbę reklamacji i popełnianych błędów.

Ile cyfr ma numer konta? Zgodnie z Polską Normą NRB, każdy numer konta bankowego ma 26 cyfr i składa się z trzech części, z których każda zawiera konkretne informacje:

 • CC – 2 pierwsze cyfry to suma kontrolna, którą wylicza algorytm na podstawie pozostałych cyfr w ciągu.
 • AAAAAAAA – 8 kolejnych cyfr stanowi numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku, na który składają się 4 cyfry przypisane do konkretnego banku i 4 cyfry przypisane do jego oddziału, w którym założono rachunek wraz z numerem kontrolnym (ostatnia cyfra).
 • BBBBBBBBBBBBBBBB: to 16 ostatnich cyfr, które zostały losowo przypisane do konkretnego klienta banku.

Dodatkowe informacje:

 1. Standard numeru rachunku zapisywany na dokumentach papierowych uwzględnia spacje: cc aaaa aaaa bbbb bbbb bbbb bbbb.
 2. Postać elektroniczna rachunku zapisywana jest bez spacji: ccaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbb.
 3. Numer konta bankowego nie zawiera liter.

Międzynarodowy numer konta IBAN – czym jest?

Krajowy numer rachunku bankowego IBAN (International Bank Account Number) to unikalny, międzynarodowy format numeru rachunku bankowego. Składa się z kodu kraju, sumy kontrolnej oraz numeru rachunku bankowego właściwego dla danego kraju. IBAN jest wykorzystywany w transakcjach międzynarodowych w celu identyfikacji rachunku bankowego odbiorcy lub nadawcy.

Format IBAN może się różnić w zależności od kraju. W Polsce konstrukcja IBAN składa się z kodu określającego kraj (PL) i 26 cyfr nadanych zgodnie z normą NRB.

Numer konta bankowego przykład:

67 2030 0003 0002 0001 1111 1001

Numer konta IBAN:

PL 67 2030 0003 0002 0001 1111 1001

IBAN jest stosowany głównie w transakcjach międzynarodowych, aby ułatwić przekazywanie informacji o rachunku bankowym między różnymi instytucjami finansowymi. Umożliwia to szybsze i praktycznie niezawodne przetwarzanie transakcji, zmniejszając ryzyko popełnienia błędów. Większość krajów europejskich oraz wiele innych krajów na całym świecie już przyjęło IBAN, choć wciąż są kraje, które go nie stosują.

Kod SWIFT a przelewy międzynarodowe

Chcesz zrealizować przelew zagraniczny? Oprócz numeru IBAN będziesz potrzebował/-a kod SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Jest to unikalny kod, który jest używany do identyfikacji konkretnego banku w transakcjach międzynarodowych. Umożliwia bezpieczne przesyłanie informacji finansowych między bankami i wspomaga obsługę płatności.

Kod SWIFT składa się z 8 lub 11 znaków, a każdy z nich ma swoje znaczenie:

 • pierwsze 4 znaki służą do identyfikacji banku,
 • 2 kolejne znaki to oznaczenie kraju,
 • 2 następne to kod lokalizacji banku,
 • 3-literowy kod oddziału znajduje się na końcu, ale nie zawsze występuje.

Przykładowo: kod SWIFT dla Banku BNP Paribas to PPABPLPK.

Jak sprawdzić numer konta bankowego?

Numer swojego rachunku bankowego możesz sprawdzić w kilku miejscach. Podpowiadamy, jak to zrobić:

 • Znajdź numer konta w umowie o prowadzenie rachunku bankowego,
 • Zaloguj się do bankowości internetowej lub do aplikacji mobilnej,
 • Sprawdź swoje wyciągi bankowe,
 • Zadzwoń na infolinię banku, a pracownik dokona weryfikacji Twojej tożsamości i poda Ci numer konta,
 • Udaj się do placówki banku, w którym założyłeś/aś konto.

Jak sprawdzić poprawność numeru konta osoby, której chcesz przelać pieniądze? Jeśli wpiszesz właściwą liczbę cyfr, to bank niestety nie będzie w stanie zweryfikować, czy konto jest poprawne i czy należy do właściwej osoby.

Dlatego upewnij się u odbiorcy czy numer konta jest prawidłowy i sprawdź jego poprawność kilka razy, zanim zrealizujesz przelew.

Czy numer rachunku to numer konta?

Terminy numer rachunku i numer konta są często używane zamiennie i odnoszą się do tego samego ciągu cyfr, który pozwala na identyfikację indywidualnego konta bankowego. Pojęcia te są tożsame i oznaczają to samo. Nie ma znaczenia, której nazwy używasz, ponieważ każda z nich jest poprawna.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

karta tenisowa visa w banku bnp paribas

Konto osobiste na sportowo? Poznaj naszą Kartę tenisową

Wspaniała wiadomość dla miłośników tenisa – i nie tylko! W Banku BNP Paribas możesz już otworzyć konto osobiste z Kartą…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

mężczyzna wpłaca pieniądze przez bankomat

Jak wpłacić pieniądze na konto? To proste!

Chcesz wpłacić pieniądze na konto osobiste? Masz do wyboru kilka metod, z których każda różni się szybkością, a także wysokością…

Czytaj więcej