Bank zmieniającego się świata

Jak wpłacić pieniądze na konto? To proste!

mężczyzna wpłaca pieniądze przez bankomat

Chcesz wpłacić pieniądze na konto osobiste? Masz do wyboru kilka metod, z których każda różni się szybkością, a także wysokością opłat. Obecnie wpłaty i przelewy na konto, które należy do nas lub innej osoby są proste i bezpieczne, o ile zadbamy o podstawowe zasady bezpieczeństwa (np. nie podajemy hasła do konta innym osobom, sprawdzamy dokładnie numer konta odbiorcy). 

Warto podkreślić, że coraz więcej osób korzysta z aplikacji mobilnych i bankowości elektronicznej, a tradycyjne metody odchodzą powoli do lamusa. Wynika to m.in. z rozwoju technologicznego oraz wysokiego poziomu cyfryzacji banków. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak możesz zrealizować przelew na konto z wykorzystaniem różnych sposobów.

Wpłata na konto w oddziale bankowym

Przekazanie pieniędzy na rachunek bankowy w oddziale banku to jedna z tradycyjnych metod wpłaty gotówki na konto. Polega ona na tym, że okazujesz naszemu doradcy swój dowód tożsamości, podajesz numer konta i przekazujesz wyliczoną kwotę. W ten sposób możesz przelać środki na swoje konto osobiste lub konto należące do innej osoby. Konieczne będzie również wydrukowanie dowodu wpłaty, który po sprawdzeniu musisz podpisać.

Jest to metoda czasochłonna i wymaga oczekiwania w kolejce. Banki mogą też naliczać opłatę za przelew pieniędzy na konto w placówce.

Jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu

O wiele szybszym i wygodniejszym sposobem jest wpłata pieniędzy do wpłatomatu. Korzystanie z wpłatomatu jest bardzo proste i nie wymaga zaangażowania pracownika banku. Gdy wpłacasz pieniądze, na ekranie bankomatu pojawiają się kolejne polecenia. Oto co musisz zrobić:

 1. Umieść kartę debetową we wpłatomacie i wprowadź PIN,
 2. Przygotuj banknoty do wpłaty – wpłatomat podpowie, ile banknotów możesz wpłacić za jednym razem. Nie mogą być zniszczone ani nie mogą mieć pozaginanych rogów.
 3. Zaakceptuj kwotę wpłaty, która ukaże się na monitorze,
 4. Na koniec odbierz swoją kartę debetową oraz potwierdzenie dokonania wpłaty.

Wpłata pieniędzy w bankomacie banku, w którym masz konto, jest zazwyczaj bezpłatna. W innym przypadku możesz zapłacić prowizję.

Przykładowo w Banku BNP Paribas skorzystanie z wpłatomatu zlokalizowanego na terenie jednego z naszych oddziałów jest darmowe. Nie zapłacisz także nic za wpłatę gotówki w naszej placówce (za pośrednictwem doradcy), kiedy wpłatomat jest w danym momencie niedostępny.

Zaletą wpłatomatów jest to, że są dostępne przez całą dobę, co jest sporym udogodnieniem np. dla osób, które chcą wpłacić utarg ze sprzedaży.

Bankowość elektroniczna – jak wykonać przelew na konto

Bankowość elektroniczna umożliwia dokonywanie przelewów o każdej porze i z każdego miejsca. Wystarczy, że masz dostęp do Internetu i możesz skorzystać z komputera lub smartphone. Jak wykonać prawidłowo przelew? Cały proces jest szybki i łatwy:

 • Logujesz się na swoje konto osobiste,
 • Wybierasz opcję: przelewy,
 • Zostaniesz przekierowany na stronę, na której wpisujesz dane odbiorcy, numer konta, kwotę, którą chcesz przelać oraz tytuł wpłaty,
 • Zatwierdzasz przelew sms-em lub tokenem.

Możesz wybrać opcję zwykłego przelewu, wtedy środki dojdą najpóźniej w kolejnym dzień roboczy. Wszystko zależy od tego, o której godzinie dokonałeś przelewu. Jeśli wysłałeś pieniądze rano, to jest szansa, że pieniądze dojdą tego samego dnia. Tak samo będzie w sytuacji, gdy odbiorca ma konto w tym samym banku.

Przelew na konto z użyciem BLIK-a

BLIK to system płatności dostępny w aplikacji mobilnej. Polega na generowaniu jednorazowych, sześciocyfrowych kodów. Korzystając z tego kodu, możesz:

 • Dokonać przelewu środków na telefon odbiorcy – pod warunkiem, że używa aplikacji mobilnej.
 • Wypłacić pieniądze z bankomatu bez użycia karty,
 • Płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Jeśli chcesz skorzystać z BLIKA, to w pierwszym kroku zainstaluj w swoim telefonie aplikację mobilną banku, w którym masz konto. Jest to konieczne, ponieważ dokonując transakcji z użyciem kodów BLIK, bank pobierze pieniądze z Twojego konta.

Jak aktywować BLIKA? Sprawdźmy to na przykładzie aplikacji GOmobile w Banku BNP Paribas:

 • Logujesz się do aplikacji mobilnej GOmobile,
 • Na górze ekranu klikasz Profil, następnie Więcej i wybierasz Ustawienia BLIK,
 • Aktywuj opcję > Korzystaj z BLIK na tym urządzeniu i kliknij Zatwierdź.
 • Przejdź do Ustawień i do zakładki dotyczącej płatności BLIK.
 • Potwierdź, że chcesz korzystać z opcji BLIK i zaakceptuj regulamin.

Teraz już możesz korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie zapewnia aplikacja BLIK. Jedną z nich jest możliwość dokonywania szybkich przelewów. Odbiorca otrzyma pieniądze od razu nawet w weekend i święta.

Nie musisz znać numeru rachunku osoby, której chcesz przelać pieniądze. Wystarczy, że odbiorca korzysta z aplikacji bankowej i z usługi BLIK. Taka osoba będzie oznaczona na Twojej liście kontaktów logo BLIK.

Przelew krok po kroku:

 • Wybierasz BLIK, a następnie > Przelew na telefon,
 • Wpisujesz numer telefonu lub wybierasz osobę z listy kontaktów, której chcesz przelać pieniądze,
 • Podajesz kwotę, którą chcesz przelać i zatwierdzasz transakcję.

Wpłaty i wypłaty pieniędzy z użyciem BLIK-a

Wiele osób pyta, czy można wpłacić pieniądze BLIKIEM. Jest to jak najbardziej możliwe. W tym celu udaj się do wybranego wpłatomatu, a następnie:

 • Wybierz opcję wpłaty z użyciem BLIK,
 • Pobierz kod w swojej aplikacji mobilnej i przepisz go z użyciem klawiatury,
 • Włóż gotówkę do bankomatu.
 • Zatwierdź operację z pomocą PIN.

Sprawdźmy też jak wypłacić gotówkę z użyciem BLIK.

 • Wybierz opcję wypłaty pieniędzy z kodem BLIK,
 • Potwierdź kwotę, którą chcesz pobrać,
 • Zaloguj się do aplikacji mobilną banku i kliknij ikonę BLIK,
 • Wygenerowany kod BLIK przepisz, używając klawiatury bankomatu,
 • Zatwierdź operację.

Blik to bezpieczny i komfortowy sposób, z którego pomocą zrealizujesz przelew, wpłacisz lub wypłacisz pieniądze. Zaletą BLIK jest to, że nie potrzebujesz mieć przy sobie karty, ani gotówki. Nie jest Ci również potrzebny dostęp do komputera. Wystarczy, że przy realizowaniu transakcji podasz wygenerowany w aplikacji mobilnej sześciocyfrowy kod.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

numer rachunku bankowego - co to jest

Co mówi Twój numer rachunku bankowego?

Numer rachunku bankowego, zwany także numerem konta bankowego, to unikalny ciąg cyfr przypisany do danego konta bankowego w systemie bankowym.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

1. miejsce karty kredytowej BNP Paribas Visa Platinum w rankingu money.pl!

1. miejsce karty kredytowej BNP Paribas Visa Platinum w rankingu money.pl!

Portal www.money.pl uznał naszą Kartę kredytową Visa Platinum za najlepszą w kategorii premium, decydując się na przyznanie jej 1. miejsca…

Czytaj więcej