Bank zmieniającego się świata

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem mieszkania?

Rozważasz zakup mieszkania? Zanim zdecydujesz się na konkretną nieruchomość, sprawdź Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten pokaże Ci, jak może się zmieniać okolica, w której chcesz zamieszkać i pomoże w podjęciu decyzji, czy faktycznie warto osiąść w danym miejscu.

Czym jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Środki na nieruchomość możesz zdobyć dzięki kredytowi hipotecznemu. Dzięki niemu możesz spłacać cenę mieszkania w wygodnych i dopasowanych do Twoich możliwości ratach. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego lokum warto się poważnie zastanowić, bowiem kredyt hipoteczny to zobowiązanie nieraz na 20-30 lat.

Załóżmy, że masz upatrzone mieszkanie w spokojnej okolicy. Z balkonu roztacza się ładny widok na pobliski park. Decydujesz się na zakup. Po kilku latach naprzeciwko zaczyna wyrastać inny budynek mieszkalny, który zasłoni Ci krajobraz. Niedaleko powstaje magazyn logistyczny. Na Twoim osiedlu rośnie hałas i zaczynają się tworzyć korki z powodu dużej liczby ciężarówek. Brakuje za to punktów usługowych, przedszkoli i szkół czy węzłów komunikacyjnych.

Przejrzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) może Cię ustrzec przed tego typu niespodziankami. Dokument ten określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania oraz zabudowy danego terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Innymi słowy, przedstawia, co na danym obszarze może powstać.

Gdzie sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest aktem prawa miejscowego, sporządzanym przez wójta, burmistrza lub prezydenta. Dokument jest uchwalany przez radę gminy lub miasta.

Miejscem, w którym możesz więc sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest lokalny urząd gminy lub miasta. Dokument powinien być dostępny na miejscu do bezpłatnego wglądu.

Jeśli chcesz uzyskać wypis oraz wyrys z miejscowego planu, może być koniecznie poniesienie opłaty skarbowej. Zazwyczaj jest to koszt kilkudziesięciu złotych. Coraz częściej jednak gminy udostępniają MPZP za darmo na swoich stronach internetowych, dlatego najłatwiej zacząć poszukiwania właśnie na portalu lokalnego urzędu.

Co sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego składa się z części tekstowej oraz graficznej, czyli po prostu mapy. Na rysunku powinna się znaleźć legenda, która pomoże Ci w odczycie tego, co na danym obszarze może powstać (np. kolor jasnobrązowy może oznaczać, że konkretny obszar jest przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną).

Gdy będziesz wybierać mieszkanie, szukaj w planie informacji na temat:

  • zabudowy mieszkaniowej – sprawdź, czy w Twojej okolicy jest prawdopodobieństwo powstania nowych bloków, a jeśli tak, to w jakiej odległości od Twojego budynku, o jakiej dopuszczalnej wysokości itp.
  • obiektów usługowych – warto zweryfikować, czy na danym obszarze mogą powstać markety czy targowiska, szczególnie wtedy, gdy dane mieszkanie znajduje się w mniej rozwiniętej części gminy,
  • przedszkoli i szkół – czy w okolicy już są lub mogą zostać wybudowane placówki edukacyjne,
  • terenów zielonych i obiektów sportowych,
  • działek przeznaczonych pod obiekty przemysłowe – decyzja o wyborze mieszkania może bowiem zależeć od tego, czy w okolicy może powstać fabryka czy magazyn; może to być zarówno minus (potencjalnie większy ruch, hałas), jak i plus (bliskość zakładu pracy),
  • składowisk odpadów czy oczyszczalni ścieków,
  • infrastruktury komunikacyjnej – jak obecnie wygląda sieć dróg i tras komunikacji miejskiej, czy teren jest rezerwą komunikacyjną (np. pod budowę trasy szybkiego ruchu lub rozbudowę istniejącej trasy).

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest dokumentem, który da Ci obraz tego, jak na przestrzeni lat może zmieniać się okolica Twojego miejsca zamieszkania. Warto pochylić się nad tym dokumentem przed wyborem nieruchomość, bowiem ewentualne zmiany w Twoim sąsiedztwie mogą mieć kluczowy wpływ na komfort życia codziennego.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

BNP Paribas Green Film Festival 2021 – program

BNP Paribas Green Film Festival 2021 – program

W dniach 15-22 sierpnia Kraków będzie stolicą filmów ekologicznych. W tym czasie  w festiwalowych kinach zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt produkcji na…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy film fabularny

BNP Paribas Green Film Festival 2021. Kategoria: Najlepszy film fabularny

W tym roku o tytuł najlepszego filmu fabularnego powalczy aż jedenaście produkcji z dziewięciu krajów. W tym między innymi z…

Czytaj więcej