Bank zmieniającego się świata

Płacisz za zakupy online w obcej walucie? Przeczytaj!

mężczyzna siedzący przy laptopie, robiący zakupy online

Międzynarodowe sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością – a wraz z nimi płatności online w obcej walucie. Mnóstwo osób korzysta z tej formy rozliczenia, nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak działają takie płatności za zakupy internetowe i ile to kosztuje. A dobrze wiedzieć, że można oszczędzić na takich transakcjach! Jak? Przekonaj się! Zobacz, na czym polegają płatności w obcej walucie, czym różnią się od transakcji w złotówkach i co zrobić, by nie przepłacać!

Materiał ma charakter reklamowy i zawiera odnośniki do produktów Banku BNP Paribas.

Zakupy online w obcej walucie – jak wygląda transakcja?

Twój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy służy m.in. do dokonywania różnych rozliczeń finansowych i transakcji – np. przelewów międzybankowych. Przelewy możesz robić zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach. I o ile pierwsza opcja jest zazwyczaj bezpłatna, o tyle przy transakcjach w obcej walucie będziesz obciążony kosztami przewalutowania. Mowa o dodatkowej prowizji za przewalutowanie transakcji w walucie innej niż PLN dokonanej kartą. Jej wysokość zależy od tabeli opłat w banku. Możesz też ponieść koszt samego przewalutowania, która to opłata nie wynika z tabeli.

Kursy walut to temat rzeka. Kiedy planujesz wyjazd za granicę, wymieniasz pieniądze w kantorze, aby mieć pod ręką gotówkę w walucie obowiązującej w danym kraju. Zanim jednak to zrobisz, zapewne sprawdzasz aktualny kurs i czekasz na ten korzystny dla Ciebie, tak aby zaoszczędzić. Inaczej jest natomiast w przypadku transakcji internetowych. Kiedy płacisz za zakupy online w obcej walucie, musisz liczyć się nie tylko z prowizją za przewalutowanie, lecz także kosztem samego przewalutowania. Kurs będzie przeliczony według tabeli banku lub organizacji płatniczej (np. Mastercard, Visa).

zakupy online smartfonem

Co warto wiedzieć o kosztach przewalutowania?

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych są wygodne i otwierają dostęp np. do produktów, które trudno znaleźć w naszym kraju. Jednocześnie należy pamiętać o dodatkowych opłatach, które mogą wiązać się z wymianą złotówki na inną walutę. Tym bardziej że jeśli płacisz ze standardowego konta osobistego, koszty te mogą wynieść nawet kilka procent wartości Twojego zamówienia.

Należy też wspomnieć, że opłata za przewalutowanie np. ze złotówki na euro może generować inne koszty niż ze złotówki np. na funta brytyjskiego. Pozostaje zatem pytanie, czy można zminimalizować te opłaty? Jak płacić w euro przez Internet (lub w innej walucie?).

 

Jak płacić telefonem w Internecie →

 

Zakupy online w innej walucie – rób je jeszcze wygodniej!

Jeżeli często wykonujesz transakcję w euro, dolarach, funtach lub jakiejkolwiek innej walucie, warto rozważyć założenie konta walutowego. Jest to oddzielny rachunek przypisany do Twojego konta osobistego. Możesz otworzyć je zarówno w aplikacji GOmobile czy bankowości internetowej GOonline, jak i stacjonarnie w jednym z oddziałów (na stronie znajdziesz mapę wyszukującą najbliższą placówkę Banku BNP Paribas). Prowadzenie rachunku nie będzie kosztować. Możesz też założyć Kartę Multiwalutową, w której dokonasz transakcji lub płatności bez opłat za przewalutowanie.

Transakcje na koncie walutowym w Banku BNP Paribas zobaczysz i w aplikacji, i na stronie internetowej, po zalogowaniu się do swojego konta. Rachunek działa jak ten w złotówkach. Musisz przelać tam środki, z których dalej będziesz korzystać. Zostaną one automatycznie przewalutowane na taką walutę, jaka jest przypisana do konta – to wiąże się z opłatą.

Co ważne, to Ty decydujesz, kiedy robisz przelew. Możesz obserwować kursy i przy tym korzystnym, dokonać transakcji. Posiadając rachunek walutowy w Banku BNP Paribas masz też dostęp do lokaty walutowej w dolarach – możesz otworzyć ją np. w aplikacji mobilnej.

 

Poczytaj o bezpiecznych zakupach na raty →

POPRZEDNI ARTYKUŁ

dłoń zakręcająca kurek od kaloryfera

Zyskaj dofinansowanie na ocieplenie domu i tnij koszty rachunków

Dziś zwracamy coraz większą uwagę na ochronę środowiska i działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednym z narzędzi, które ma…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

młoda para jadąca quadem na kredyt

Kredyt na quada – co musisz wiedzieć?

Rozważasz zakup quada na prezent – dla siebie lub bliskiej osoby? Możesz zapłacić za niego z własnych oszczędności albo skorzystać…

Czytaj więcej