Bank zmieniającego się świata

Zyskaj dofinansowanie na ocieplenie domu i tnij koszty rachunków

dłoń zakręcająca kurek od kaloryfera

Dziś zwracamy coraz większą uwagę na ochronę środowiska i działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Jednym z narzędzi, które ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i poprawę efektywności energetycznej domów, jest program „Czyste Powietrze”. Dzięki dotacjom z tego programu możesz obniżyć koszty ogrzewania i zaoszczędzić na rachunkach. Sprawdź, czy spełniasz wymagania programu i jak wysoką dotację możesz otrzymać!

Materiał ma charakter reklamowy i zawiera odesłania do strony produktów Banku BNP Paribas.

W Polsce obecnie rośnie świadomość oszczędzania, o czym świadczy sytuacja na rynku. Według Raportu o biedzie 2022 przygotowanego przez Szlachetną Paczkę tylko 5% Polaków nie odczuwa na swoim codziennym budżecie skutków drożyzny. Co ciekawe, 1/3 osób zaczęła oszczędzać na ogrzewaniu, a co drugi Polak obawia się, że nie będzie miał czym ogrzać domu w kolejnej zimie. W takiej sytuacji warto przyjrzeć się bliżej programowi Czyste Powietrze, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na ocieplenie budynku, wymianę źródeł ciepła i inny rodzaj termomodernizacji. Poznaj szczegóły!

Kto może otrzymać dofinansowanie na ocieplenie domu?

O dotację mogą ubiegać się właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych albo mieszkań z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Aby otrzymać dotację na podstawowym poziomie Twój łączny, roczny dochód nie może przekraczać 135 000 zł. Jeśli natomiast chcesz wnioskować o dotację na poziomie podwyższonym, przeciętny dochód przypadający na 1 osobę nie może przekroczyć:

  • 2 651 zł miesięcznie – dla gospodarstw jednoosobowych,
  • 1 894 zł miesięcznie – dla gospodarstw wieloosobowych.

Najwyższy poziom dotacji może Cię natomiast objąć, jeśli Twój dochód na 1 członka gospodarstwa jest nie większy niż 1526 (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1090 zł (gospodarstwo wieloosobowe). Wniosek o najwyższe dofinansowanie do ocieplenia domu możesz składać również wtedy, kiedy masz prawo do zasiłku – stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalistycznego zasiłku opiekuńczego). Co ważne, zasiłek musi Ci przysługiwać co najmniej:

  • od 6 miesięcy (licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia) oraz
  • do dnia, w których składasz wniosek o dotację.

Dotacje mogą pokryć nawet 100% kosztów ocieplenia

W ramach programu możesz otrzymać nawet do 100% dofinansowania na wymianę źródła ciepła lub docieplenie budynku. Mowa tu o najwyższym poziomie dotacji, który obejmuje kompleksową termomodernizację z PV (termomodernizację z instalacją fotowoltaiczną) i przysługuje pod warunkiem spełnienia odpowiednich wymogów programu. Co ważne, nie jest ona dostępna na tzw. „ścieżce bankowej”.

 

Sprawdź szczegóły i warunki →

 

Środki te można przeznaczyć m.in. na piece, urządzenia grzewcze, a także materiały budowlane, które poprawią termoizolację budynku. Dodatkowo istnieje możliwość uzyskania dotacji na kocioł zgazowujący drewno, jeśli budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. W ramach programu możesz otrzymać kredyt na preferencyjnych warunkach oraz dotację na spłatę kapitału kredytu zaciągniętego na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia w banku wniosku o dofinansowanie. Jeśli chcesz oszczędzać na rachunkach i przyczynić się do ochrony środowiska, warto zacząć działać już dziś!

 

Przeczytaj nasz artykuł, jak oszczędzać prąd →

 

Ile wynosi dofinansowanie?

Progi dochodowe oraz wysokość dotacji uległy zmianie od 3 stycznia 2023 roku i aktualni wynoszą:

Kategoria dotacjiPróg dochodowyMaksymalna kwota dotacji
Podstawowa135 000 zł rocznie66 000 zł
Podwyższona (gospodarstwo jednoosobowe)2 651 zł miesięcznie99 000 zł
Podwyższona (gospodarstwo wieloosobowe)1 894 zł miesięcznie99 000 zł
Najwyższa (gospodarstwo jednoosobowe)1 090 zł miesięcznie135 000 zł
Najwyższa (gospodarstwo wieloosobowe)1526 zł miesięcznie135 000 zł

Planujesz wymianę starego pieca? Jeśli obawiasz się, że nie masz aktualnie wystarczających środków, sprawdź warunki Kredytu Czyste Powietrze (RRSO 11,17%) dostępnego w Banku BNP Paribas. Kredyt jest objęty gwarancją BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego), a na spłatę jego kapitału możesz otrzymać nawet do 99 000 zł. Maksymalna kwota kredytu to 150 000 zł, a okres kredytowania – 12 lat.

 

Sprawdź całkowity koszt kredytu →

 

Gdzie złożyć wniosek o kredyt z dotacją?

Zastanawiasz się jak otrzymać dotację na ocieplenie budynku mieszkalnego? Pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku – online, stacjonarnie lub przez bank, np. Bank BNP Paribas. Jeśli wybierzesz pierwszą opcję, wejdź na https://gwd.nfosigw.gov.pl i zaloguj się w systemie (np. przez profil zaufany). Następnie utwórz i wypełnij wniosek, a później sprawdź poprawność danych. Nie zapomnij dodać załączników (np. w formie skanów), a na koniec podpisz wniosek elektronicznie i wyślij dokumenty.

Aby złożyć wniosek o dotację na ocieplenie domu osobiście, wejdź na tę samą stronę (https://gwd.nfosigw.gov.pl). Postępuj podobnie, ale w ostatnim kroku zamiast podpisu elektronicznego kliknij „Przygotuj do podpisu” i wydrukuj wniosek. Następnie dołącz wymagane dokumenty, podpisz wniosek i złóż go osobiście lub wyślij pocztą do właściwego WFOŚiGW (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Masz w planach ubieganie się o kredyt na docieplenie domu? Przyjdź do oddziału banku i sprawdź, czy spełniasz warunki programu. Następnie złóż wniosek o Kredyt Czyste Powietrze, a jeśli uzyskasz pozytywną decyzję kredytową, pomożemy Ci przygotować wniosek o dotację do WFOŚiGW (chyba że jesteś uprawniony do najwyższego poziomu dofinansowania. Taka dotacja nie jest dostępna na ścieżce bankowej). Kolejny krok to weryfikacja w WFOŚiGW – jeżeli tu również otrzymasz pozytywną decyzję, podpisz umowę kredytową i zacznij realizować inwestycję.

 

Znajdź najbliższy oddział Banku BNP Paribas →

 

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu Kredytu Czyste Powietrze na 6.02.2023 r. wynosi 11,17 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 49 000 zł, całkowita kwota do zapłaty 69 702,91 zł, oprocentowanie stałe 5 % w skali roku, całkowity koszt kredytu 20 702,91 zł (prowizja 11 524,8 zł) 84 miesięcznych rat (83 po 829,79 zł i jedna 830,34 zł).

Kredyt Czyste Powietrze z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięcia w ramach programu Czyste Powietrze dostępny jest w kwocie do 150 000 zł na okres do 12 lat. Kredyt z gwarancją BGK udzielaną w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji w wysokości do 80% kwoty udzielonego kredytu na spłatę kapitału i obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu. Bank udziela kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na: a) pokrycie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia oraz podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów – w wysokości nie mniejszej niż 95% kwoty kredytu, b) pokrycie kosztów przedsięwzięcia, które są zgodne z celami programu i niezbędne do jego realizacji, oraz pokrycie podatku od towarów i usług (VAT) naliczonego od tych kosztów, jednak łącznie w wysokości nie większej niż 5% kwoty kredytu. Pełnalista przedsięwzięć dostępna jest na czystepowietrze.gov.pl. Szczegółowe informacje o kredycie i o tym, co można sfinansować, dostępne są w oddziałach banku i na bnpparibas.pl. Dostępność produktu zależy od analizy zdolności kredytowej Klienta dokonanej przez bank. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. BNP Paribas Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Kasprzaka 2, 01-211 Warszawa, zarejestrowany w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr. KRS 0000011571, posiadający NIP 526-10-08-546 oraz kapitał zakładowy w wysokości 147 593 150 zł, w całości wpłacony.

FAQ

Właściciel lub współwłaściciel nieruchomości (domu rodzinnego lub lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą), którego dochód mieści się w kryteriach.

Masz 3 możliwości: online na stronie https://gwd.nfosigw.gov.pl, osobiście lub listownie w wybranym oddziale WFOŚiGW lub w banku (jeśli składasz jednocześnie wniosek o Kredyt Czyste Powietrze). W przypadku składania wniosku o dotację za pośrednictwem Banku dotacja zostanie przeznaczona na spłatę kapitały kredytu.

Kwota zależy od kryterium dochodowego i może wynieść nawet 135 000 zł przy najwyższym poziomie dotacji.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Młoda para jadąca motocyklem kupionym na kredyt

Kredyt na motocykl – poznaj szczegóły, zanim złożysz wniosek!

Jeśli motocykle to Twoja życiowa pasja zapewne dobrze wiesz, że często oznaczają spore wydatki. Największym jest oczywiście sam zakup pojazdu.

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

mężczyzna siedzący przy laptopie, robiący zakupy online

Płacisz za zakupy online w obcej walucie? Przeczytaj!

Międzynarodowe sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością – a wraz z nimi płatności online w obcej walucie. Mnóstwo osób…

Czytaj więcej