Bank zmieniającego się świata

Złóż wniosek w programie Dobry Start przed nowym rokiem szkolnym

Złóż wniosek w programie Dobry Start przed nowym rokiem szkolnym

Nowy rok szkolny za pasem. Jeśli jesteś opiekunem dziecka, warto złożyć wniosek o środki z programu wsparcia edukacji Dobry Start. Na co możesz przeznaczyć otrzymane środki? Do kiedy musisz dopełnić formalności i w jakiej sytuacji możesz ubiegać się o “wyprawkę 300 plus”?

Dobry Start, czyli miliardy złotych dla uczniów
Program Dobry Start działa od 2018 r. Jego założenia są podobne do programu 500 plus. Dobry Start polega na wypłacie konkretnej kwoty opiekunom dzieci. Pieniądze mają pokryć wydatki związane z wyprawką szkolną.

Wysokość świadczenia to 300 zł, stąd potoczna nazwa programu – 300 plus. Pieniądze przekazywane są raz w roku, w okolicach rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Jak podaje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, co roku ze wsparcia pod postacią świadczenia Dobry Start korzysta ok, 4,4 mln dzieci. Do tej pory rząd przekazał na realizację programu ponad 4 mld zł*.

Dlaczego warto skorzystać z programu?

Świadczenie w ramach Dobrego Startu nie jest wypłacane automatycznie. Żeby otrzymać 300 plus należy złożyć wniosek. Dlaczego warto to zrobić?

W 2020 zł przeciętny koszt wyprawki szkolnej wynosił 330 zł**. Wydatek ten można więc niemal w całości pokryć ze środków otrzymanych z programu wsparcia edukacji.

Co można kupić za pieniądze z 300 plus? Mogą to być podręczniki i przybory szkolne, akcesoria typu plecak i worek na obuwie itd. Warto jednak zaznaczyć, że nie ma obowiązku przeznaczać świadczenia na zakupy związane stricte z edukacją.

Pieniądze można spożytkować dowolnie. Niemniej jednak warto, aby świadczenie przysłużyło się dzieciom. Wypłata w ramach Dobrego Startu może być przyczynkiem do rozpoczęcia edukacji finansowej, która również ma wysoką wartość. Wiedza na temat świata finansów zdobyta w okresie dzieciństwa może przełożyć się na podejmowanie racjonalnych decyzji związanych z pieniędzmi w dorosłym życiu.

Od czego zacząć? Na przykład od założenia konta dla dziecka i przelania na ten rachunek pieniędzy z programu Dobry Start. Środki z 300 plus mogą stać się wkładem na laptopa, posłużyć do kupna gry czy stać się częścią kieszonkowego, którym dziecko będzie rozporządzać pod kontrolą opiekunów.

Kto może ubiegać się o świadczenie w programie Dobry Start?

W przypadku 300 plus nie obowiązuje kryterium dochodowe. Wniosek można złożyć bez względu na to, ile się zarabia.

Kto może to zrobić? Może to być zrobić matka, ojciec, opiekun prawny bądź faktyczny dziecka (czyli osoba sprawująca opiekę, która wystąpiła do sądu o przysposobienie dziecka). Prawo do złożenia wniosku mają także rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych. O 300 plus może wystąpić także ucząca się osoba, która nie jest na utrzymaniu rodziców.

Świadczenie jest przyznawane na uczniów do ukończenia 20 lat bądź 24 lat, w przypadku osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Programem nie są objęte dzieci uczęszczające do przedszkola i zerówki oraz studenci, ale uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych już tak.

 

Wniosek

Począwszy od 1 lipca 2021 r. wnioski o świadczenie z programu Dobry Start są przyjmowane tylko elektroniczne. Obsługą systemu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek online można złożyć korzystając z portalu PUE ZUS lub portalu informacyjno-usługowego Emp@tia. Ponadto, można to zrobić za pośrednictwem banku. Możesz złożyć wniosek o 300 plus logując się do systemu bankowości elektronicznej. W przypadku usługi GOonline, znajdziesz go w zakładce e-Urząd.

 

 

Źródła:

*Najważniejsze informacje o programie “Dobry start”, gov.pl, [17.06.2020, dostęp 19.07.2021], <https://www.gov.pl/web/rodzina/dobry-start>

** Wyprawka szkolna – ile trzeba na nią wydać? RAPORT, dziennik.pl, [20.08.2020, dostęp 19.07.2021], <https://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/7802803,pieniadze-polska-wyprawka-szkolna-edukacja.html>

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Świat bez głodu? Takie są założenia ONZ na rok 2030

Świat bez głodu? Takie są założenia ONZ na rok 2030

Z problemem niedożywienia zmaga się blisko 9 proc. spośród 8 miliardów mieszkańców Ziemi. Również w Polsce głód, mimo uginających się…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

GOmobile z coraz wyższą oceną w rankingu aplikacji mobilnych

GOmobile z coraz wyższą oceną w rankingu aplikacji mobilnych

Rośnie zadowolenie klientów Banku BNP Paribas korzystających z aplikacji GOmobile. Oprogramowanie zanotowało w tym roku największy awans w zestawieniu bankowych…

Czytaj więcej