Bank zmieniającego się świata

Rachunek maklerski – co to jest, jak działa, dlaczego warto go założyć?

Rachunek maklerski – co to jest, jak działa, dlaczego warto go założyć?

Rachunek maklerski pozwoli Ci w wygodny sposób inwestować w papiery wartościowe. Jak działa? Na co zwrócić uwagę zakładając rachunek maklerski?

Czym jest rachunek maklerski?

Rachunek maklerski zwany też rachunkiem inwestycyjnym umożliwia inwestowanie w papiery wartościowe takie jak  akcje lub obligacje bądź w instrumenty finansowe innego typu, na przykład kontrakty terminowe czy produkty strukturyzowane.

Rachunek maklerski jest niczym cyfrowy portfel. Możesz na niego przelewać pieniądze, a w ten sposób utworzony depozyt będzie służyć do kupowania papierów wartościowych. Na rachunek maklerski otrzymasz też wpłaty z tytułu sprzedaży akcji czy dywidendy. Ponadto rachunek maklerski daje Ci wgląd w posiadane aktywa.

Jak założyć rachunek maklerski?

Pierwszą ważną kwestią związaną z zakładaniem rachunku maklerskiego jest sprawdzenie instytucji, z którą masz zamiar współpracować. Listę podmiotów uprawnionych do działania na polskim rynku jako domy maklerskie, znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Możesz skorzystać z usług instytucji specjalizujących się wyłącznie w kwestiach giełdowych bądź zdecydować się na założenie rachunku maklerskiego w banku, w ramach którego działa biuro maklerskie.

Jeśli masz już standardowe konto osobiste w danym banku, proces zakładania rachunku maklerskiego będzie szybki i nie będzie wymagał zbyt wielu formalności. Często wniosek o jego utworzenie możesz złożyć za pośrednictwem serwisu transakcyjnego. Innym rozwiązaniem jest udanie się do placówki banku.

Kto może założyć rachunek maklerski? Osoba, która chce otworzyć tego typu rachunek musi być pełnoletnia, mieć przyznany numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz posiadać dokument potwierdzający tożsamość.

Przed uruchomieniem rachunku maklerskiego otrzymasz do wypełnienia tzw. ankietę MiFID. Jej celem jest stworzenie Twojego profilu oraz ocena Twojego doświadczenia w kwestii finansów.

Po otwarciu rachunku maklerskiego, możesz zacząć składać zlecenia związane z papierami wartościowymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając rachunek maklerski?

Decyzję o tym, gdzie otworzyć rachunek maklerski, można podjąć biorąc pod uwagę kwestię kosztów. Zwróć uwagę, czy musisz płacić za prowadzenie rachunku i przelew środków na rachunek osobisty oraz jaką prowizję od transakcji pobiera biuro czy dom maklerski.

Bardzo przydatny może być dostęp do analiz i rekomendacji, a także możliwość skonsultowania się z doradcą inwestycyjnym. Tego typu usługi będą potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy stawiasz pierwsze kroki w obrocie papierami wartościowymi.

Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry rachunek maklerski? Istotny może być dostęp do rynków zagranicznych, który poszerzy Twoje możliwości inwestycyjne.

Sprawdź także, czy wybierając dany rachunek maklerski będziesz mieć dostęp do aplikacji mobilnej. Dzięki niej będziesz mieć stały wgląd w swój portfel inwestycyjny oraz notowania, co pozwoli Ci szybciej reagować i podejmować decyzje w sprawie aktywów.

 

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Antykryzysowa Tarcza Branżowa – jakie firmy mogą ubiegać się o wsparcie i na jaką pomoc mogą liczyć?

Antykryzysowa Tarcza Branżowa – jakie firmy mogą ubiegać się o wsparcie i na jaką pomoc mogą liczyć?

Antykryzysowa Tarcza Branżowa to kolejny program wsparcia dla przedsiębiorców związany pandemią koronawirusa. Z pakietu będą mogły skorzystać firmy działające w…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Andrzej Chechliński

Bank BNP Paribas w debacie o rynku eCommerce w 2020 r.

Zmiany nawyków klientów, wyzwania gospodarcze związane z pandemią i trendy w handlu internetowym – to główne obszary tematyczne debaty eCommerce…

Czytaj więcej