Bank zmieniającego się świata

Rodzaje kart płatniczych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą

Rodzaje kart płatniczych. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszą

Karta debetowa, kredytowa, obciążeniowa, przedpłacona? A może multiwalutowa? Czy na pewno wiesz, jakie są między nimi różnice? Ponad 38 mln kart płatniczych mają w swoich portfelach Klienci indywidualni banków w Polsce. To o ponad 6,2 mln więcej niż jeszcze w 2015 roku – wynika ze statystyk Narodowego Banku Polskiego[1].

Karty płatnicze zapewniają nam m.in. możliwość realizowania transakcji w sklepach stacjonarnych i online oraz wypłaty z bankomatów. Gwarantują również większe bezpieczeństwo, bo nie trzeba nosić przy sobie gotówki. Co ciekawe, od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej zostali zobowiązani do umożliwienia Klientom płatności bezgotówkowych[2].

Przeczytaj poniżej o podstawowych rodzajach kart płatniczych, które podzieliliśmy ze względu na sposób rozliczania transakcji

  1. Karta debetowa

To podstawowy rodzaj karty płatniczej. Otrzymuje ją Klient banku po otwarciu w nim rachunku osobistego. Jest ona bezpośrednio powiązana z tym rachunkiem i pozwala realizować transakcje bezgotówkowe, jak również wypłaty z bankomatów. Za każdym razem kwota zapłaty zostaje pobrana z przypisanego do karty konta – by zrealizować transakcję, określona kwota musi więc znajdować się na rachunku Klienta (względnie w ramach dostępnego limitu kredytowego w koncie).

Warto zwrócić uwagę również na coraz popularniejszy rodzaj kart debetowych, które umożliwiają płatności w wielu walutach. To tzw. karty multiwalutowe, które możesz powiązać nie tylko z posiadanym w banku rachunkiem bieżącym w złotych, ale też np. rachunkiem w euro czy dolarach.

Dzięki temu, np. podczas pobytu we Francji możesz zapłacić za zakupy tą samą kartą płatniczą co w Polsce, ale kwota zostanie pobrana bezpośrednio z twojego rachunku w euro. W ten sposób nie zapłacisz prowizji za przewalutowanie.

Sprawdź ofertę

Zobacz ofertę kart multiwalutowych w Banku BNP Paribas: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/karty/karta-mastercard-multiwalutowa

Zobacz, jakie rozwiązania dla dzieci są dostępne w Banku BNP Paribas: https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/konta/konto-karty-samodzielniaka

  1. Karta kredytowa

To drugi podstawowy rodzaj karty płatniczej. Najważniejsza różnica w porównaniu do karty debetowej jest taka, że karta kredytowa daje Klientowi dostęp do określonego limitu kredytowego. Uregulowanie transakcji kartą kredytową w praktyce oznacza więc zaciągnięcie zobowiązania w banku, które będzie trzeba spłacić jak każdą inną pożyczkę. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego nie trzeba spłacać całej kwoty z wykorzystanego limitu, a jedynie minimalną kwotę wskazaną w umowie.

Dlatego zanim bank wyda Ci kartę kredytową, zbada twoją zdolność kredytową. Na tej postawie oceni, czy udostępni Ci limit kredytowy, o który wnioskujesz. Karta kredytowa jest przypisana do indywidualnego rachunku, na którym zapisywane są wydatki w ramach limitu i środki, które w określonych terminach będziesz wpłacać w ramach spłacania zadłużenia.

Zastanawiając się nad wyborem karty kredytowej zwróć uwagę na dwa argumenty:

  • po pierwsze, umożliwia ona szybki i elastyczny dostęp do pieniędzy, gdy będziesz musiał ponieść nagły wydatek. Unikniesz wtedy konieczności np. wnioskowania o pożyczkę w banku i oczekiwania na decyzję;
  • po drugie, zobowiązania zaciągnięte na karcie kredytowej możesz spłacić bez odsetek. To możliwe dzięki tzw. okresowi bezodsetkowemu (grace period). Grace period jest różny w zależności od tego kiedy wykona się transakcje. Inny jest dla transakcji wykonanej pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, inny gdy transakcję wykonamy ostatniego dnia okresu rozliczeniowego. Termin spłaty zobowiązań z danego okresu jest jeden.

Sprawdź ofertę kart kredytowych w Banku BNP Paribas:

https://www.bnpparibas.pl/klienci-indywidualni/karty/karta-kredytowa

 

  1. Karta przedpłacona

To bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z rodzaju „elektronicznej portmonetki”, która nie będzie powiązana bezpośrednio z rachunkiem osobistym.

Karta przedpłacona (prepaid), podobnie jak karta kredytowa, jest powiązana z indywidualnym rachunkiem technicznym. Różnica polega jednak na tym, że nie daje ona dostępu do limitu kredytowego, a jedynie pozwala na płatności wyłącznie do kwoty, którą wcześniej dany rachunek został zasilony. Jeżeli więc na rachunku takiej karty znajduje się np. 300 zł, nie wydasz nią nic ponad tę kwotę.

Kata prepaid to dobre rozwiązania np. jeżeli chcesz mieć kontrolę nad wydatkami swojego dziecka. Możesz dać mu taką kartę, zasilać ją odpowiednimi kwotami i w bankowości elektronicznej mieć dokładny wgląd w historię wydatków.

 

  1. Karta obciążeniowa

Karta obciążeniowa spotykana jest w portfelach Klientów indywidualnych. Jednak chętniej po takie rozwiązanie sięgają firmy, które uruchamiają taką kartę obciążeniową np. dla pracowników realizujących wydatki służbowe.

Podstawowa zaleta karty obciążeniowej polega na tym, że wszystkie wydatki w ramach dostępnego limitu są sumowane, a następnie po zakończeniu okresu rozliczeniowego następuje tylko jedno obciążenie rachunku bankowego Klienta. To duże ułatwienie np. dla księgowych w firmach.

Nie jest to więc karta kredytowa, w przypadku której po zakończeniu cyklu rozliczeniowego wystarczy spłacić tylko minimalną kwotę. W przypadku karty obciążeniowej za każdym razem trzeba uregulować całość zobowiązania.

Zapoznaj się z ofertą kart obciążeniowych w Banku BNP Paribas:

https://www.bnpparibas.pl/przedsiebiorstwa/karty

 

RAMKA

Bezpieczeństwo transakcji

Ważne! Pamiętaj, że każda z wymienionych kart posiada kod PIN, którym będziesz autoryzować transakcje bezgotówkowe (powyżej 100 zł) i wypłaty z bankomatów. Nie udostępniaj nikomu tego kodu ani nie trzymaj go w portfelu.

Na karcie płatniczej znajdziesz też jej indywidualny numer (16 cyfr). Z kolei na odwrocie widnieje 3-cyfrowy kod CVC/CVV. Są one potrzebne do realizowania transakcji w internecie – te dane również powinieneś chronić, by uniknąć kradzieży.

Część kart płatniczych jest wyposażona w dodatkowe zabezpieczenie transakcji internetowych 3D Secure. Dzięki niemu podczas płatności w internecie zostajesz dodatkowo poproszony np. o wpisanie otrzymanego właśnie z banku hasła SMS bądź o dodatkową autoryzację płatności w aplikacji mobilnej banku.

Źródło:

[1] https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty_platnicze.html

[2] https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/001266

POPRZEDNI ARTYKUŁ

Poduszka finansowa. Sprawdź, dlaczego jest ważna i jak ją zbudować

Poduszka finansowa. Sprawdź, dlaczego jest ważna i jak ją zbudować

Równowartość kilkumiesięcznych wydatków – co najmniej tyle pieniędzy powinieneś zgromadzić, by poradzić sobie np. w razie nagłej utraty pracy czy…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Co to jest księga wieczysta?

Co to jest księga wieczysta?

Obrót nieruchomościami powinien być uporządkowany i bezpieczny. Z tego względu powołano rejestr publiczny w postaci ksiąg wieczystych, w którym możemy…

Czytaj więcej