Najczęściej poszukiwane

Bank zmieniającego się świata
 

Informacja o monitoringu transakcji na rachunkach

05/07/2023

Szanowni Państwo,

jako instytucja obowiązana, monitorujemy na bieżąco transakcje na rachunkach naszych Klientów, zgodnie z przepisami ustawy z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, zwanej dalej „ustawą”.

Dbając o przejrzystość naszych działań, udostępniamy Państwu kompleksową informację o tym, jakie dane weryfikujemy i dlaczego.

Obowiązkowe działania banku

Jeśli w ramach weryfikacji, stwierdzimy niezgodność danych w zakresie: przychodowości, profilu działalności, transakcyjności z krajami zagranicznymi, a także innych Państwa danych, mamy obowiązek te dane niezwłocznie zaktualizować. Możemy to wykonać bez kontaktu z Państwem, w oparciu o posiadaną wiedzę i ogólnodostępne dokumenty lub informacje (np. w oparciu o rejestry urzędowe).

 

Obowiązki Klienta

Jeśli będzie to koniecznie, skontaktujemy się z Państwem z prośbą o potwierdzenie i/ lub udokumentowanie danych. Jako Klienci banku, jesteście Państwo zobowiązani dostarczyć niezbędne informacje i/lub dokumenty do weryfikacji.

Prawidłowe dane, sprawna współpraca

Aktualizacja danych pozwoli realizować transakcje i sprawnie kontynuować naszą współpracę. Jeśli nie przekażą Państwo danych lub wymaganych dokumentów, we wskazanym terminie, możemy zastosować rozwiązania prawne (przewidziane w art. 41 ust. 1 ustawy), między innymi uniemożliwiające przeprowadzanie transakcji. Takie same działania możemy podjąć w przypadku braku odpowiedzi na przesłaną przez nas prośbę o dane/informacje.

Aktualizacja - dlaczego jest tak ważna

Jeśli zidentyfikujemy rozbieżności w Państwa danych, jesteśmy zobowiązani do ich bieżącej aktualizacji, nie tylko w ramach przeglądu okresowego. Jeśli nie wypełnimy tego obowiązku, Główny Inspektor Informacji Finansowej może nałożyć na bank kary przewidziane we wspomnianej ustawie.

Podstawa prawna

Art. 34 ustawy z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu:

„1. Środki bezpieczeństwa finansowego, obejmują:

4) bieżące monitorowanie stosunków gospodarczych Klienta, w tym:

a) analizę transakcji przeprowadzanych w ramach stosunków gospodarczych w celu zapewnienia, ze transakcje te są zgodne z wiedzą instytucji obowiązanej o Kliencie, rodzaju i zakresie prowadzonej przez niego działalności oraz zgodne z ryzykiem prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu związanym z tym Klientem;

b) badanie źródła pochodzenia wartości majątkowych będących w dyspozycji Klienta – w przypadkach uzasadnionych okolicznościami;

c) zapewnienie, że posiadane dokumenty, dane lub informacje dotyczące stosunków gospodarczych są na bieżąco aktualizowane..”

Kontakt

Opierając nasze działania na przepisach ustawy, dbamy zarówno o przejrzystość procedur, jak i bezpieczeństwo Państwa danych. W przypadku pytań dotyczących aktualizacji danych, prosimy o kontakt z Państwa doradcą.

Z wyrazami szacunku
BNP Paribas Bank Polska S.A.