Najczęściej poszukiwane

Bank zmieniającego się świata
 

Nasze publikacje

Jesteśmy najbardziej odpowiedzialnym Bankiem w Polsce Otwiera się w nowym oknie.

W czerwcu 2018 roku Bank powołał do życia Biuro ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest rozpoznanie i wdrażanie w Banku programów rozwojowych związanych z efektywnością energetyczną, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, elektromobilnością i ochroną środowiska naturalnego. Biuro współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi, takimi jak Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego, a także z innymi instytucjami publicznymi krajowymi i europejskimi. Poniżej przedstawiamy się materiał, które przybliżają zakres naszej działalności.

Termomodernizacja budynków może być tańsza

90 proc. dofinansowania do audytu energetycznego i kredyt - z refundacją odsetek w pierwszych trzech latach — to propozycja Banku BNP Paribas dla firm, które chcą poprawić efektywność energetyczną budynków..

Adam Hiryny

Rosnące koszty energii skłaniają coraz więcej przedsiębiorstw do szukania na tym polu oszczędności. Możliwych do podjęcia działań jest sporo, wiele zale- ży od specyfiki biznesu. Bez wątpienia wysoką pozycję na liście zajmuje poprawa efektywności energetycznej firmowych budynków, osiągana głównie za sprawą inwestycji w termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE).

Dzięki uruchomionemu przez Bank BNP Paribas Programowi Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Komercyjnych — Eko Firma z Zyskiem, przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowania inwestycji związanych m.in. z termomodernizacją, i to począwszy od etapu ich planowania.

— Nasi klienci otrzymują 90 proc. dofinansowania do kosztów audytu energetycznego budynków, który jest nieodzowny w optymalnym przygotowaniu inwestycji, ale często też stanowi istotną pozycję w jej budżecie — mówi Adam Hirny, dyrektor Biura ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Rozwoju w Banku BNP Paribas.

cyber pakiet

Warto podkreślić, że dofinansowanie audytu można otrzymać nie tylko w przypadku projektów związanych ściśle z ociepleniem ścian zewnętrznych i dachu oraz wymianą okien czy drzwi zewnętrznych. Kwalifikują się też do niego eksperckie oceny dotyczące instalacji OZE zintegrowanych z budynkiem (głównie panele fotowoltaiczne), a także modernizacji wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania czy oświetlenia. Źródłem dofinansowania jest Europejski Bank Inwestycyjny, z którym Bank BNP Paribas współpracuje. Mogą z niego skorzystać zarówno firmy z sektora MŚP (do 50 mln EUR rocznych przychodów i do 249 pracowników), jak i większe, zaliczane do sektora MID-CAP (zatrudniające poniżej 3000 pracowników). Nie otrzymają go jednak firmy, które chcą inwestować w modernizację procesów związanych bezpośrednio z produkcją (np. wymiana parku maszynowego).

Przedstawiciel Banku BNP Paribas podkreśla, jak ważną rolę w całym procesie inwestycyjnym odgrywa wsparcie techniczne świadczone firmom. — Poza audytem energetycznym, przeprowadzanym przez naszego zaufanego partnera, posiadamy także własny zespół konsultantów wyspecjalizowanych w zagadnieniach związanych z transformacją energetyczną. Klienci bardzo to doceniają — mówi Adam Hirny. Gdy już dokładnie wiadomo, jakie inwestycje należy w firmie przeprowadzić, kolejnym etapem jest pozyskanie finansowania. Firmy z sektora MŚP mogą tu liczyć na szczególne preferencje.

— Dzięki umowie, która wiąże nas z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, kredyty inwestycyjne udzielane małym i średnim przedsiębiorstwom są objęte gwarancją do 80 proc. ich wartości w ramach prowadzonego przez BGK programu Biznesmax. To pozwala nam zaoferować jeszcze bardziej atrakcyjne warunki finansowania. Co więcej, BGK refunduje też koszt odsetek od kredytu przez pierwsze trzy lata obowiązywania umowy, do maksymalnej wysokości 5 proc. rocznie — podkreśla Adam Hirny.

I jak dodaje, z programu Biznesmax, inaczej niż w przypadku dotacji EBI do audytu energetycznego, mogą też skorzystać firmy zainteresowane unowocześnianiem procesów produkcyjnych.

 

Źródło: Puls Biznesu, emisja w dn. 26.11.2020 r.

Nowy pakiet na poprawę efektywności energetycznej budynków komercyjnych

w Banku Zielonych Zmian

90 proc. refundacji kosztów audytu energetycznego i nowy kredyt inwestycyjny z refundacją odsetek za okres pierwszych trzech lat oraz darmową gwarancją BGK do 80% kwoty kredytu – to nowa propozycja dla firm planujących poprawę efektywności energetycznej swoich budynków, która jest już dostępna w Banku BNP Paribas.  

Kwestie zmniejszania zużycia energii w budynkach komercyjnych stają się coraz istotniejsze dla firm. Odpowiedzią na te wyzwania są inwestycje w termomodernizację budynków oraz OZE. Teraz dla firm, klientów Banku BNP Paribas z sektorów MŚP oraz większych z MiD-CAP, które planują takie przedsięwzięcia, będzie możliwość ich realizacji na preferencyjnych warunkach finansowych.

 

- Przykładowo właściciel fabryki, który chce poprawić efektywność energetyczną swojego budynku, na początek może skorzystać z audytu energetycznego lub ekspertyzy energetycznej w zależności od potrzeb. W naszym banku w 90 proc. ta usługa jest dofinansowana przez Europejski Bank Inwestycyjny. Klient otrzyma trzy warianty audytu prezentujące opcje zmniejszenia zużycia energii w swoim zakładzie, z których wybierze jeden – mówi Adam Hirny, Dyrektor Biura ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych oraz Programów Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.

- Program poprawy efektywności energetycznej budynków komercyjnych dopuszcza dofinansowanie kosztów audytu dla projektów związanych m.in. z pracami obejmującymi izolację ścian zewnętrznych, dachu, wymiana okien, drzwi zewnętrznych. Ponadto, wsparcie można uzyskać na  zyskującą na popularności budowę instalacji OZE zintegrowanej z budynkiem (m.in: instalacje fotowoltaiczne), ocenę instalacji wentylacji i klimatyzacji, a także modernizację oświetlenia wewnętrznego – wymienia dr inż. Lidia Grzegorczyk, Ekspert ds. Transformacji Energetycznej Banku BNP Paribas.

 

Do programu kwalifikują się także: modernizacja systemów wentylacji, wymiana instalacji c.o. oraz c.w.u., modernizacja źródeł ciepła (m.in.: kotły, pompy ciepła, kolektory słoneczne), modernizacja urządzeń pomocniczych (m.in.: pompy cyrkulacyjne), instalacja systemów do zarządzania energią w budynku (BMS) (m.in.: systemy automatyki, zarządzania mediami), modernizacja systemów ciepłowniczych wewnątrzzakładowych.

 

Usługa audytu, ekspertyzy lub dokumentacji technicznej jest realizowana przez partnera Banku BNP Paribas - konsorcjum wiodących audytorów energetycznych, reprezentowane przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

 

- Po wyborze wariantu inwestycji w poprawę efektywności energetycznej zakładu w kolejnym kroku firmy będą mogły skorzystać z atrakcyjnego finansowania kredytem z Gwarancją BGK - Biznesmax oraz dotacją do oprocentowania przez okres trzech lat od daty jego uruchomienia – mówi Dariusz Kucharczyk, Menedżer ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Rozwojowych Banku BNP Paribas.

Z kredytu, w ramach programu Gwarancji Biznesmax, będą mogły skorzystać firmy, które spełniają kryteria MŚP (wg podanej definicji), nie otrzymujące innych pomocy publicznych w związku z realizowaną inwestycją. Kredyt jest zabezpieczany darmową gwarancją BGK do 80% kwoty kredytu, a klient w ramach pomocy de minimis uzyskuje z BGK, za pośrednictwem banku refundację odsetek od kredytu za okres trzech lat od daty jego uruchomienia.

 

Lidia Grzegorczyk

Z dofinansowania do audytów, ekspertyz energetycznych i dokumentacji technicznej nie mogą skorzystać przedsiębiorcy objęci EU ETS, przedsiębiorcy inwestujący w park maszynowy, w procesy produkcyjne, przedsiębiorstwa zbrojeniowe, inwestycje w niezależne farmy wiatrowe lub słoneczne; farmy niezintegrowane z budynkiem np. farmy PV znajdujące się na gruncie lub poza obrębem budynku, inwestycje w nową kogenerację.

 

- Pakiet refundacji 90% kosztów audytu plus kredyt z refundacją odsetek za trzy lata i darmową gwarancją BGK do 80% kredytu stanowią unikalną na rynku możliwość wsparcia firm realizujących projekty związane z efektywnością energetyczną – podkreśla Aleksandra Rutkowska, Menedżer ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Rozwojowych Banku BNP Paribas.   

 

W podejmowaniu decyzji o zakresie inwestycji w kontekście oszczędności kosztów energii w przyszłości w Banku BNP Paribas firmy wesprą Specjaliści ds. Transformacji Energetycznej oraz współpracujący z bankiem Audytorzy. 

Program dofinansowania kosztów audytu, ekspertyz i dokumentacji technicznej powstał we współpracy Banku BNP Paribas z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, Konsorcjum Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii oraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Źródłem dotacji jest inicjatywa ELENA (Energy Efficiency Finance Facility for Commercial Buildings) w ramach programu unijnego Horyzont 2020 oraz Program Operacyjny Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.

 

Źródło: Przedsiębiorcy.eu, emisja w dniu 17.11.2020 r.

baza wiedzy

  •  
    Szczegółowe informacje o programie - Oszczędzaj energię, bądź eko

     

  •  
    Szczegółowe informacje o programie - Uzyskaj 90% dofinansowania na dokumentację techniczną
     
    Program finansowania efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych - case study cz. 1
     
    Program finansowania efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych - case study cz. 2

     

  •  
    Szczegółowe informacje o programie - Zagwarantuj sobie rozwój, bądź EKO
  •  
    Szczegółowe informacje o programie - finansowanie paneli fotowoltaicznych dla Twojej firmy