Bank zmieniającego się świata

Jak sfinansować podróż do Azji?

Jak sfinansować podróż do Azji?

Coraz popularniejszym kierunkiem zagranicznych wakacji Polaków, stają się kraje Azji. Na wybór tego kursu wpływają dobre połączenia lotnicze oraz szeroka i konkurencyjna oferta biur turystycznych. Dzięki temu także i osoby posiadające mniejsze oszczędności, mogą pozwolić sobie na zwiedzenie egzotycznych krajów. Dodatkowo, wszystkich podróżników może wspomóc kredyt gotówkowy lub pożyczka na wakacje.

 

Najbardziej popularna część Azji

Rozważając jakiekolwiek wyjazdy do Azji, najchętniej wybieramy Japonię, Indie, czy Tajlandię, które uważamy za najbardziej egzotyczną część tego kontynentu. Nie zapominajmy, że Azja to także kraje Bliskiego Wschodu, orientalna Turcja, czy odległa Mongolia. W tej ostatniej nie znajdziemy jednak wilgotnych lasów monsunowych i błękitnego oceanu, ale rozległe stepy.
Oferta turystyczna obejmuje większość krajów azjatyckich, proponując klientom zróżnicowane wycieczki do Azji: od wczasów w Tajlandii, gdzie możesz zażyć kąpieli w krystalicznym Morzu Andamańskim, po wycieczki objazdowe do Indii, Kambodży czy Japonii, gdzie zwiedzisz liczne zabytki oraz obiekty z listy UNESCO (Indie mają ich aż 38, w tym obowiązkowy Tadż Mahal i Czerwony Fort).

 

Koszt wakacji z biura turystycznego

Koszt wycieczki do Azji będzie zróżnicowany w zależności od tego, które kraje planujesz zwiedzić. Wycieczkę lub wakacje w Turcji z wysokim standardem i pełnym wyżywieniem, wykupisz w biurze turystycznym już za 2500 zł. Jeśli natomiast planujesz zwiedzić bardziej odległe kraje, ceny rosną znacząco. Tajlandia i Indie, to koszt od 4000 zł, Malediwy od 6500 zł, a Japonia – od 10000 zł. Jeżeli planujesz skorzystać z oferty biura turystycznego, ale brakuje Ci nieco gotówki, nie musisz rezygnować ze swoich planów. Możesz sięgnąć po inne sposoby finansowania, np. kredyt na podróż lub pożyczkę na wakacje. Pamiętaj, że na koszt wakacji wpłynie wykupiona wersja żywieniowa (niekiedy i o kilkaset złotych!) oraz pora wyjazdu. Przykładowo – w Tajlandii od maja do października trwa pora deszczowa. Wiele ofert jest wtedy tańszych.

 

Samodzielna wycieczka do Azji

Nic nie stoi na przeszkodzie, z wyjątkiem pieniędzy, abyś podróż do Azji odbył samodzielnie. Ten sposób podróżowania wymaga dobrego planowania (nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem), ale może okazać się tańszy, niż wakacje z biura. Niekiedy potrzeba przy nim podejmować szybkie decyzje, np. wtedy, gdy pojawia się nagła i niespodziewana promocja na tanie bilety lotnicze do Azji. Jeżeli aktualnie nie posiadasz na nie środków, możesz skorzystać z kredytu gotówkowego oferowanego przez bank. Tanie bilety lotnicze masz szanse zarezerwować także na co najmniej pół roku przed planowanym wylotem! Rezerwując je później, zapłacisz dużo więcej. Przykładowo, bilety lotnicze do Azji (w 2 strony) wynoszą w przybliżeniu: od 3500 zł do Indii i Japonii, od 2500 zł do Tajlandii, od 1000 zł do Turcji i od 5000 zł do Indonezji.

 

Koszty dodatkowe

Wycieczka do Azji – zarówno samodzielna, jak i z biura – to także koszty dodatkowe, jakie musisz ponieść przed wylotem. Dodatkowe (orientacyjne) kwoty musisz więc przeznaczyć na:

  • obowiązkowe szczepienia podróżne (od 300 do 3000 zł w zależności od regionu Azji!),
  • środki ochrony przed owadami, kosmetyki z filtrem UV, żele odkażające (około 100 zł),
  • leki przydatne w podróży wraz probiotykami (około 50 zł),
  • wizę, ewentualnie paszport (paszport 140 zł, koszt wizy w zależności od kraju docelowego),
  • ubezpieczenie (z turystyką kwalifikowaną około 150-350 zł),
  • odpowiednie obuwie i ubrania (jeśli wybierasz się na wakacje w porę deszczową (200 – 400 zł),
  • dodatkowe opłaty lotniskowe, zakup pożywienia w samolocie, transport na lotnisko (300 zł),
  • koszt wymiany walut,
  • ewentualnie – koszty zaciągniętego kredytu lub pożyczki na sfinansowanie wakacji.

To jednak nie koniec wydatków. Wszak wycieczka do Azji to także kosztowanie lokalnych specjałów, noclegi, korzystanie z miejscowych atrakcji i środków transportu, zwiedzanie zabytków i zakup pamiątek. Pomyśl więc przed podróżą, co dokładnie chciałbyś robić i zobaczyć. Sprawdź, ile atrakcje te kosztują i przygotuj odpowiedni zapas pieniędzy.

 

Jakie ubezpieczenie do Azji wybrać?

Ubezpieczenie turystyczne do Azji powinno składać się z kilku elementów. Pamiętaj, że na kontynencie tym występują egzotyczne choroby, inna kultura oraz dostęp do opieki medycznej inny niż w Polsce. Koniecznie więc potrzebujesz ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków), KL (kosztów leczenia), ubezpieczenia bagażu i OC (odpowiedzialności cywilnej).

 

Azja – szczepienia obowiązkowe

Jeśli zastanawiasz się, jakie szczepienie do Azji jest Ci potrzebne, zajrzyj na stronę WWW dotyczącą szczepień dla podróżujących. Znaczną ich część przeszedłeś na pewno w dzieciństwie (tężec, błonica, polio, dur brzuszny, WZW A i B). Są jednak i takie, jak japońskie zapalenie mózgu, na które nikt z nas szczepiony nie był. Kwota tej szczepionki to nawet 1600 zł.

 

Jak sfinansować podróż do Azji?

Jeżeli brakuje Ci środków na urlop w Azji, kredyt na podróż lub pożyczka na wakacje będą dużym wsparciem finansowym. W języku potocznym, pojęcia kredytu gotówkowego i pożyczki, stosowane są zamiennie. W rzeczywistości są to dwa różne produkty finansowe, których wspólnym mianownikiem jest uzyskanie dodatkowych finansów na dowolny cel. Jednakże, umowa pożyczki regulowana jest przepisami Kodeksu Cywilnego, a umowa kredytu – ustawą o Prawie Bankowym. W praktyce oznacza to, że kredyty gotówkowe udzielane są tylko przez banki i tylko na podstawie pisemnej, odpłatnej umowy. Pożyczka gotówkowa może być natomiast udzielona przez instytucje pozabankowe, a jej umowa nie musi podlegać opłatom. Warto dodać, że koszty zaciągnięcia zarówno kredytu, jak i pożyczki, można obliczyć na podstawie wartości RRSO. Ponadto instytucje pozabankowe inaczej badają zdolność kredytową klientów, a do udzielenia pożyczki wymagają najczęściej tylko dowodu osobistego. Jednak musisz liczyć się z tym, że pożyczka na wakacje jest wyżej oprocentowana niż kredyt i ma krótszy termin spłaty. Pożyczki nie zawsze też można spłacać w kilku ratach.

 

Zdolność kredytowa a rodzaj finansowania

Banki obowiązkowo weryfikują, jaka jest zdolność kredytowa klienta starającego się o pieniądze, co czasem wydłuża czas rozpatrywania wniosku. Kredyty gotówkowe przyznawane są bowiem tylko pod warunkiem pozytywnej oceny zdolności kredytowej, w tym m.in. wiarygodności finansowej, potwierdzonej zaświadczeniem o dochodach, dobrą historią w BIK. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Jeśli jednak wyjazd planujesz z dużym wyprzedzeniem, sięgnij raczej po kredyt na podróż. Można go spłacać w wieloletnich ratach (5-10 lat) z niższym oprocentowaniem niż pożyczka gotówkowa. Do tego, zweryfikowana zdolność kredytowa, chroni Cię przed zaciągnięciem zobowiązania ponad Twoje możliwości finansowe, bowiem bank nie udzieli Ci kredytu, jeśli oceni, że nie podołasz jego spłacie.

 

Baw się dobrze!

Wybierając się do Azji, zapoznaj się wcześniej z ciekawostkami na jej temat, poczytaj informacje na temat lokalnej fauny i flory (także tej niebezpiecznej) oraz panujących w danym kraju zwyczajów. Pozwoli Ci to lepiej porozumieć się z mieszkańcami oraz korzystać z uroków wypoczynku. Podróż do Azji, to niezapomniane przeżycie. Nie warto z niej rezygnować, nawet jeśli brakuje Ci części kwoty.

POPRZEDNI ARTYKUŁ

lokata terminowa

Jaką formę oszczędzania wybrać?

Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że generowanie nadwyżek pieniędzy powinno być podstawą zarządzania miesięcznym budżetem. Jednocześnie okazuje się, że Polacy mają…

Czytaj więcej

NASTĘPNY ARTYKUŁ

Bank BNP Paribas zwiększy dostępność sieci sprzedaży dla niepełnosprawnych

Bank BNP Paribas zwiększy dostępność sieci sprzedaży dla niepełnosprawnych

Bank BNP Paribas otwiera się na jeszcze większą dostępność oddziałów dla osób z niepełnosprawnościami. Tym razem, w ramach tzw.

Czytaj więcej