Najczęściej poszukiwane

Bank zmieniającego się świata
 

Czerwona lampka na fałszywe wiadomości email

12/11/2020

Rozpowszechnioną praktyką wśród cyberprzestępców jest wysyłanie e-maili do potencjalnych lub rzeczywistych użytkowników bankowości internetowej. W celu wywołania wrażenia autentyczności i wzbudzenia zaufania adresata często są one opatrzone logo Banku i elementami grafiki charakterystycznymi dla szaty graficznej materiałów reklamowych, którymi posługuje się Bank. Mogą zawierać prośbę o podanie czy weryfikację danych osobowych, haseł, PIN-ów, numerów kart kredytowych.

W żadnym przypadku nie należy odpowiadać na taką wiadomość, podając jakiekolwiek poufne informacje. Nie należy też wypełniać żadnych przesłanych czy wskazanych formularzy. Korzystanie z odnośników zamieszczonych w treści wiadomości e-mail lub na obcych stronach internetowych, zamiast ręcznego wpisywania adresu banku do przeglądarki internetowej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem przekierowania połączenia użytkownika do podstawionego serwisu, udającego bankowość internetową. Tego typu praktyki określane mianem „phishingu”, mają na celu przechwycenie przez internetowych osoby trzecie poświadczeń tożsamości ofiary, w celach ich późniejszego oszukańczego wykorzystania.

Należy pamiętać, że każda wiadomość e-mail wysyłana przez Bank zawiera cyfrowy podpis, który jest wystawiony dla BNP Paribas Bank Polska S.A. Prawidłowo wyświetlający się certyfikat jest gwarancją bezpiecznej i poufnej korespondencji e-mail. Jeśli otrzymana wiadomość wzbudza twoje wątpliwości -niezwłocznie zgłoś ten fakt do Centrum Telefonicznego, po czym postępuj według zaleceń przekazanych przez konsultanta.