Najczęściej poszukiwane

Bank zmieniającego się świata
 

Informacja dotycząca zwrotu części prowizji z tytułu przedterminowej spłaty

15/03/2020

BNP Paribas Bank Polska S.A. uprzejmie informuje, że dokonuje zwrotu części prowizji w następujących przypadkach :

  • jeżeli przedterminowa spłata kredytu została dokonana po dniu 11 września 2019 r.,
    tj. po opublikowaniu decyzji TSUE – dotyczy to wszystkich kredytów konsumenckich udzielonych na podstawie Ustawy o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. (dalej u.k.k.),

oraz

  • jeżeli przedterminowa spłata kredytu została dokonana przed 11 września 2019 r.,
    tj. przed opublikowaniem decyzji TSUE – dotyczy to kredytów konsumenckich, które zostały udzielone po dniu 16 maja 2016 r.

 

Wskazana cezura czasowa, tj. 16 maja 2016 r. jest związana z faktem opublikowania w tym dniu wspólnego stanowiska Rzecznika Finansowego oraz Prezesa UOKIK, z którego wynikała po raz pierwszy wątpliwość odnośnie prawidłowości implementacji art. 49 przepisu u.k.k., tj. „W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.”

 

Uwzględniając fakt, że Konsumenci zawierający umowę kredytu po dniu 16.05.2016, tj. dacie opublikowania tego stanowiska, mogli mieć wątpliwości co do stosowanej powszechnie na rynku literalnej interpretacji art. 49 u.k.k., BNP Paribas Bank Polska S.A. zdecydował o respektowaniu żądania zwrotu części prowizji w przypadku kredytów udzielonych po tej dacie, a jednocześnie spłaconych przed opublikowaniem decyzji TSUE.

 

Jednocześnie BNP Paribas Bank Polska S.A. zwraca uwagę, że dotychczasowa praktyka polegająca na wyłączaniu spod zasady zwrotu części  kosztów, stanowiących element całkowitego kosztu kredytu, ale nie dotyczących okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy kredytu wobec jego przedterminowej spłaty, bazująca na literalnej interpretacji art. 49 u.k.k. niejednokrotnie została potwierdzona w orzecznictwie polskich sądów powszechnych jako zgodna z przepisami polskiego prawa.