Bank zmieniającego się świata
Oferta

Bank Zielonych Zmian

 

Jesteśmy Bankiem Zielonych Zmian.
Codziennie podejmujemy działania,
by chronić naturę dla przyszłych pokoleń.

 

Zobacz, co Ty możesz zrobić dla planety

 

Bank Zielonych Zmian

Troska o środowisko naturalne jest jednym z kluczowych zobowiązań Banku BNP Paribas. Wierzymy, że wielkie zmiany zaczynają się od nas samych, dlatego każdego dnia przywiązujemy ogromną uwagę do działań na rzecz naszej planety. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu w eko-inicjatywy, jesteśmy Bankiem Zielonych Zmian.

BANK ZIELONYCH ZMIAN

W inicjatywy na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu włączamy zarówno naszych pracowników, jak i klientów Banku. Program Bank Zielonych Zmian składa się z wewnętrznej kampanii edukacyjnej kierowanej do pracowników wszystkich obszarów Banku, realnych zmian w funkcjonowaniu organizacji (tzw. eko-usprawnień) oraz rozwijaniu oferty ekologicznych produktów i usług.

Program edukacyjny Bank Zielonych Zmian

W kwietniu 2019 roku wystartowała kampania edukacyjna Bank Zielonych Zmian, skierowana do wszystkich pracowników BNP Paribas. W każdym miesiącu pracownicy otrzymują dawkę ekologicznej wiedzy – wskazówki i gotowe rozwiązania pomagające żyć w zgodnie z naszą planetą. Poziom swojej wiedzy mogą testować w quizach. Na eko-ekspertów czekają przyjazne środowisku gadżety, pomagające wprowadzać w życie zasady zero waste.

Aby utrwalać eko-postawy Bank zachęca pracowników do podejmowania comiesięcznych eko-wyzwań i dzielenia się swoimi pomysłami i osiągnięciami.

W ramach kampanii powstała także specjalna strona w wewnętrznym intranecie – skarbnica wiedzy o ekologii dla pracowników BNP Paribas Bank Polska. W ramach programu w Banku odbywają się także spotkania inspiracyjne i warsztaty. Pracownicy spotkali się m.in. z Katarzyną Wągrowską, autorką książki Życie Zero Waste i bloga ograniczamsie.com, a także z Franckiem Courchampem, klimatologiem, reżyserem dokumentu „Oddzielny gatunek”, który przedpremierowo obejrzeli

Eko-usprawnienia

W ramach programu Bank Zielonych Zmian w Banku wdrożono szereg eko-usprawnień – inicjatyw wpływających na minimalizowanie szkodliwości funkcjonowania organizacji wobec natury.

BNP Paribas Bank Polska podjął walkę z plastikiem: z platform zakupowych wycofano możliwość zamówienia jednorazowych, plastikowych kubków, sztućców, talerzy itp. oraz napojów w plastikowych butelkach. Centrale, centra biznesowe i oddziały wyposażono w dystrybutory z wodą, karafki i szklanki. Trwa proces minimalizowania zużycia plastiku w kantynach w Centralach Banku: organizacja promuje przychodzenie po posiłek z własnym pojemnikiem, a plastikowe sztućce i opakowania wymienia na ekologiczne i kompostowalne, by finalnie osiągnąć stan plastic free.

W kantynie Paribar w Centrali Banku w Warszawie przy ulicy Kasprzaka rozpoczęto pilotażowy program kompostowania odpadów. Wytworzony kompost nawozi okoliczne trawniki. Pracownicy mogą zabrać go do domu, by odżywić swoje rośliny.

Bank promuje i produkuje zrównoważone gadżety: wielorazowe lunchboxy, bidony i ekotorby. Siatki wielkoformatowe z kampanii „Zostań Zmianą” przetworzone zostały na plecaki i torby wielokrotnego użytku. Niewykorzystane materiały promocyjne otrzymują drugie życie lub przekazywane są organizacjom społecznym. Bank odpowiedzialnie podchodzi do planowania gadżetów marketingowych i ulotek. Nowe ulotki i inne formaty reklamowe tworzone są z ekologicznych i certyfikowanych materiałów, by później mogły zostać przetworzone na surowce wtórne.

Proekologiczne produkty i usługi

Bank BNP Paribas stale rozwija ofertę produktów i usług wspierających klientów w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną. Już od 2008 r. finansujemy projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE): wiatrowe biogazownie rolnicze, małe elektrownie wodne oraz instalacje fotowoltaiczne. Nasz Bank specjalizuje się w finansowaniu projektów realizowanych przez małe i średnie podmioty, w tym rolników. Zespół ekspertów ds. OZE i Agro wspiera klientów, którzy planują przedsięwzięcia proekologiczne, sprzyjające zrównoważonej gospodarce i transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Nieustająco rozwijamy program finansowania i wsparcia proekologicznych projektów. W czerwcu 2018 roku nasz Bank powołał do życia Biuro ds. Międzynarodowych Instytucji Finansowych i Programów Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest rozpoznanie i wdrażanie w Banku programów rozwojowych związanych z efektywnością energetyczną, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, elektromobilnością i ochroną środowiska naturalnego. Biuro współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi instytucjami finansowymi – takimi jak Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego – a także z innymi instytucjami publicznymi krajowymi i europejskimi. Programy realizowane przez Biuro są skierowane do wszystkich segmentów rynku, klientów indywidualnych, rolników indywidualnych, wspólnot mieszkaniowych, firm mikro, małych i średnich oraz dużych. Biuro konsoliduje wszystkie projekty Banku w wymienionych obszarach, a jego celem jest pozyskanie finansowania projektów proekologicznych w postaci linii kredytowych i gwarancji, dostarczanie klientom pomocy technicznej i promowanie zachowań proekologicznych.

Kredyt ratalny na finansowanie ekologicznych źródeł energii

Od 2017 roku oferujemy kredyt ratalny na finansowanie ekologicznych źródeł energii. Oferta jest skierowana do klientów detalicznych i umożliwia sfinansowanie zakupu: instalacji fotowoltaicznych, podgrzewaczy wody, pomp ciepła, rekuperatorów oraz przydomowych elektrowni wiatrowych.

Fotowoltaika dla rolnika

Rolnicy z sektora micro mogą skorzystać z oferty na finansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych w ramach: Kredytu obrotowego w rachunku kredytowym Rzeczówka Light, Pożyczki hipotecznej Agro Lider, Kredytu inwestycyjnego Agro Progres.

Kredyt z premią BGK na termomodernizację nieruchomości

Kredyt powstały we współpracy BNP Paribas Bank Polska z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Kredyt z Premią BGK” skierowany jest do Wspólnot Mieszkaniowych zamierzających poprawić klasę energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Kredyt Zielona Energia

Kredyt inwestycyjny Zielona Energia został stworzony z myślą o wspieraniu inwestycji w odnawialne źródła energii. Jest przeznaczony na finansowanie budowy elektrowni wiatrowych, elektrowni wodnych, fotowoltaicznych oraz instalacji do wytwarzania energii elektrycznej lub energii cieplnej z biomasy albo z biogazu. Z kredytu mogą korzystać podmioty prowadzące lub podejmujące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Jednym z warunków wykorzystania kredytu jest przedstawienie przez klienta promesy koncesji na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (jeśli jest wymagana przepisami prawa).

Kredyt technologiczny

Firmy, które chcą wdrożyć nowe technologie własne lub nabyte, mające na celu wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów, mogą sięgnąć po bezzwrotną dotację do 6 mln PLN w ramach programu unijnego, w którym uczestniczy nasz Bank. Kredyty na innowacje technologiczne, bo o nich mowa, są owocem współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego udzielającym bezzwrotnej premii technologicznej, która spłaca częściowo kapitał kredytu będąc zachętą do wdrażania bardziej ryzykownych innowacyjnych inwestycji.

Premia ekologiczna EKO LEASING POLSEFF

W latach 2011-2019 BNP Paribas Bank Polska we współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i w oparciu o Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (PolSEFF) umożliwiał finansowanie przedsięwziąć z zakresu efektywności energetycznej w formie kredytów inwestycyjnych oraz leasingów z premią ekologiczną. Produkt skierowany do MSP finansował inwestycje zmniejszające zużycie energii o min. 20%. W ramach programu przygotowano innowacyjne narzędzie w formie ogólnodostępnej listy maszyn i urządzeń energooszczędnych LEME ( http://www.polseff2-leasing.org/ ). Ponadto, przez cały proces realizacji inwestycji eksperci PolSEFF oferowali przedsiębiorcom bezpłatne wsparcie inżynieryjne i doradzali przy wyborze technologii zmniejszającej zużycie energii. W ramach programu sfinansowano ponad 2 tysiące projektów.

Zielone produkty inwestycyjne

Bank BNP Paribas popiera rozwiązania inwestycyjne zaprojektowane nie tylko pod kątem spełnienia celu inwestycyjnego, ale także w sposób, który jest społecznie odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska. Bank postanowił wziąć udział w kampanii, której celem jest posadzenie 1 drzewa za każde 1000 EUR wydane w ramach społecznie odpowiedzialnych inwestycji.

Zachęcamy do udziału w rekultywacji leśnej części obszaru w województwie wielkopolskim, który został zniszczony podczas trąby powietrznej w 2017 r. Wskazany obszar zostanie zalesiony w ramach tej akcji prowadzonej przez firmę Reforest’Action, we wrześniu 2020 roku.

Zobacz więcej informacji na ten temat 

Akcja "Wielkie ogrody tlenowe"

Żyjemy na kredyt pod zastaw ziemi, a dług ekologiczny drastycznie wzrasta. Zapobieganie zmianom klimatycznym to obowiązek nas wszystkich. W BNP Paribas troska o środowisko naturalne to jedno z kluczowych zobowiązań. Zapoznaj się z naszą akcją i zobacz co razem możemy zrobić dla naszej planety.


Dołącz do Banku zielonych zmian

Eko-wolontariat

Załączmy polskie miasta

W 2018 roku w ramach akcji „Załączmy nasze miasta”, pracownicy-wolontariusze Banku BNP Paribas we współpracy z Fundacją Łąka, na osiedlu Jazdów w Warszawie oraz na Błoniach Mogilskich w Krakowie zasiali łąki kwietne. W październiku 2019 roku posieją łąkę w okolicach Centrum Operacyjnego Banku w Rudzie Śląskiej.

Jak wynika z badań ekspertów, łąki w miastach pozwalają walczyć ze smogiem i skutkami zmian klimatycznych, pomagają też ocalić zapomniane gatunki roślin. Łąka obniża temperaturę powietrza, wyłapuje pyły i skutecznie magazynuje wodę opadową. Znajdziemy tu też nawet 300 gatunków zwierząt i roślin, rzadko spotykanych w miejskim środowisku.

W porównaniu z utrzymaniem zielonych trawników, łąka wypada zdecydowanie bardziej ekologicznie i ekonomicznie. Nie wymaga tak częstego podlewania, więc pozwala oszczędzać wodę. Nie trzeba jej często kosić, co z kolei obniża koszty i ogranicza spaliny emitowane przez kosiarki.

 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

 

#TrashChallenge

W Banku Zielonych Zmian wierzymy, że edukacja to podstawa. Dlatego, we wrześniu 2019 roku we współpracy z Fundacją Nasza Ziemia oraz pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, zorganizowaliśmy akcję #TrashChallenge. Nasi pracownicy wraz z bliskimi i dziećmi w 8 lokalizacjach w Polsce wzięli udział w piknikach edukacyjnych.

Co roku przeciętny Polak produkuje 300 kilogramów śmieci. Niestety, nie wszystkie z nich trafiają na wysypisko i do recyklingu. Część pozostawiana jest w miejscach zielonych – zanieczyszcza środowisko naturalne i niszczy zasoby Ziemi, których potrzebują wszyscy jej mieszkańcy.

Wspólnie posprzątaliśmy zanieczyszczone tereny, staliśmy się ambasadorami zmian i wysłaliśmy w świat w komunikat: nie traktujmy Ziemi jak wysypisko!

Obejrzyj film ze sprzatania lasów #TrashChallenge 2019 >

 

Dowiedz się więcej o akcji #TrashChallenge 

W naszym serwisie stosuje się pliki cookies, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika w celu ułatwienia nawigacji oraz dostosowania serwisu do preferencji użytkownika. Szczegółowe informacje o plikach cookies znajdziesz w Polityce prywatności. Zablokowanie zapisywania plików cookies na urządzeniu końcowym lub ich usunięcie możliwe jest w po właściwym skonfigurowaniu ustawień przeglądarki internetowej. Więcej o blokowaniu i usuwaniu plików cookies znajdziesz w Polityce prywatności. Zablokowanie możliwości zapisywania plików cookies może spowodować utrudnienia lub brak działania niektórych funkcji serwisu. Niedokonanie zmian ustawień przeglądarki internetowej na ustawienia blokujące zapisywanie plików cookies jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie. Rozwiń