Bank zmieniającego się świata
 
 

Kontakt

Infolinia (tylko telefony stacjonarne)

801 321 123

+48 22 134 00 00

(Dla połączeń krajowych i z zagranicy)

+48 500 990 500

(Dla połączeń komórkowych)

Infolinia czynna 24/7 (Koszt połączenia wg stawki operatora)

Bank BNP Paribas dokłada wszelkich starań do tego, aby zabezpieczyć karty płatnicze Klientów i dokonywane przez nich operacje. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pozwolą zminimalizować ryzyko nieuprawnionych transakcji kartowych. Przypominamy jednocześnie o bogatej ofercie ubezpieczeniowej naszego Banku, zapewniającej bezpieczeństwo operacji dokonywanych kartą. W tym miejscu wyjaśniamy też czym jest skimming i jak się przed nim bronić.

POZNAJ 10 ZASAD BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z KART PŁATNICZYCH

Uwaga na skimming

Skimming - co to jest?

Skimming oznacza nielegalne kopiowanie paska magnetycznego z karty bankomatowej, który zawiera dane takie jak numer karty oraz datę ważności.

Sprawca może umieścić skaner kart w bankomacie bądź punkcie handlowo-usługowym jak również kamerę, która zapisze wprowadzane przez Ciebie dane.

Skimming - jak się bronić?

Aby sprawca przestępstwa mógł wykorzystać skopiowane dane potrzebny jest mu Twój PIN:

 • Przykrywaj wolną ręką klawiaturę podczas wpisywania kodu PIN w bankomacie. Zwróć uwagę na wygląd urządzenia, w przypadku zaobserwowania nowych lub niestandardowych elementów skontaktuj się z bankiem.
 • Podczas przekazania karty obsłudze np. kasjerce nie trać karty z oczu a wprowadzając kod PIN osłoń klawiaturę drugą ręką.
 • Sprawdzaj historię swoich transakcji, jeśli jakieś operacje budzą Twoją wątpliwość – zgłoś ten fakt do Banku.

Bezpieczeństwo kart płatniczych

Nasze karty płatnicze to gwarancja bezpieczeństwa dla Twoich pieniędzy:

 • Dzięki prowadzonemu przez nas 24-godzinnemu monitoringowi wszystkie transakcje są pod nadzorem i możemy przeciwdziałać ewentualnym nadużyciom.
 • Technologia EMV -Chip na karcie - wbudowany mikroprocesor przechowujący dane karty oraz spis usług z nią powiązanych. Twoja karta posiada również wbudowany pasek magnetyczny, dzięki czemu możesz nią zapłacić w terminalu przystosowanym do obsługi kart z chipem oraz w terminalu przyjmującym karty z paskiem magnetycznym.
 • Twój podpis na odwrocie karty jest dodatkowym zabezpieczeniem w przypadku jej zagubienia lub kradzieży!
 • Dodatkowym zabezpieczeniem jest trudny do podrobienia hologram na awersie karty.
 • Posiadacze kart Banku BNP Paribas S.A. mogą przez cała dobę kontrolować status i operacje na rachunku swojej karty z dowolnego miejsca: przez telefon i Internet.
 • Ponadto Bank udostępnia usługę 3D Secure. Jest to zaawansowane zabezpieczenie płatności kartami w Internecie poprzez dodatkową weryfikację użytkownika karty. 

Bezpieczeństwo kart zbliżeniowych

Karty tego rodzaju, tak jak i pozostałe rodzaje kart, są chronione chipem czyli wbudowanym mikroprocesorem przechowującym dane karty oraz spis usług z nią powiązanych.

 • Karta może się jedynie aktywować na sygnał terminala, uruchomiony przez kasjera. Jest to możliwe dzięki wbudowanemu mechanizmowi zabezpieczającemu.

WAŻNE: Karta podczas jednej transakcji może zostać obciążona tylko jeden raz.

 • Transakcje powyżej 100 zł będą wymagały podania kodu PIN Może się również zdarzyć, że niektóre transakcje na niższe kwoty ze względów bezpieczeństwa również mogą wymagać podania kodu PIN.
 • Płatności o dużej wartości mogą być w niektórych krajach niemożliwe do wykonania sposobem zbliżeniowym. W przypadku niektórych terminali mogą być wymagane podpisy (zdarza się to jednak rzadko).
 • Kartę, którą chcemy zapłacić należy wyjąć z portfela i samodzielnie zbliżyć do czytnika.
 • W trybie zbliżeniowym niemożliwe jest odczytanie/przechwycenie przez terminal (czytnik danych) informacji takich jak nazwisko użytkownika karty czy trzycyfrowy numer na jej odwrocie, które mogłyby być wykorzystane do nieuprawnionych transakcji internetowych.