Najczęściej poszukiwane
GOonline
Nowa bankowość internetowa dla Klientów Indywidualnych i Małych Firm
BiznesPl@net
Bankowość internetowa dla Klientów Biznesowych
Zlecenia giełdowe
Logowanie do rachunku maklerskiego
Portfele
Sprawdź wartość portfela
Jak chronić swoją tożsamość ?
Jak chronić swoją tożsamość
Aby skutecznie chronić swoją tożsamość zapamiętaj kilka podstawowych zasad:
- W sieci Internet nie jesteśmy anonimowi
- Nie zostawiaj swojego komputera oraz innych urządzeń bez nadzoru
- Zwracaj uwagę na treści i zdjęcia, które udostępniasz w Internecie. Nigdy nie publikuj zdjęć lub skanów swoich dokumentów, kart bankowych, biletów na koncert, itp.
- Nie udostępniaj pochopnie swoich danych osobowych w Internecie oraz osobom postronnym
- Dokumenty z poufnymi danymi niszcz w bezpieczny sposób- pamiętaj, że twój kosz na śmieci może stać się skarbnicą cennych informacji, dla osób które mogą je wykorzystać przeciwko tobie.
- Nigdy nie zapisuj haseł na kartkach i nie ujawniaj ich nikomu.
- Nie podawaj swoich danych, na przykład podczas rozmowy telefonicznej w miejscu publicznym- nigdy nie wiesz kto Cię słucha.
Jeśli podejrzewasz, że osoby postronne są w posiadaniu twoich danych zalecamy:
- Zastrzeżenie twoich dokumentów- w tym celu skontaktuj się z Centrum Telefonicznym
- Zgłoszenie kradzieży dokumentów na Policji
- Zablokowanie dostępu do bankowości internetowej i mobilnej oraz potwierdzenie ostatnich transakcji- w tym celu skontaktuj się z Centrum Telefonicznym
- Uruchomienie Alertów BIK
Dlaczego antywirus to nie wszystko?
Program antywirusowy służy do wyszukiwania i usuwania z komputerów pewnej odmiany szkodliwego oprogramowania – tzw. wirusów. Nie mniej istotna jest jego funkcja prewencyjna, polegająca na zapobieganiu "infekcji" takim oprogramowaniem. Należy jednak pamiętać o tym, że wirusy nie są jedynym zagrożeniem dla komputerów, a w szczególności dla tych, z których odbywa się łączenie z serwisem bankowości internetowej. Program antywirusowy nie jest w stanie skompensować luk w bezpieczeństwie wynikających z braku aktualizacji systemu operacyjnego czy innych programów – np. przeglądarki internetowej, odtwarzacza plików audio lub wideo. Jedynie kompleksowe rozwiązania, polegające na zastosowaniu wielu poziomów ochrony oraz zróżnicowanych zabezpieczeń, są w stanie zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa komputerów.
Na co zwrócić uwagę podczas logowania i wylogowywaniu
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- czy do paska adresowego przeglądarki internetowej wpisany został prawidłowy adres Banku oraz czy występuje literka „s” w nazwie protokołu https (pierwszy człon adresu powinien zatem mieć formę: „https”)
- czy w przeglądarce jest widoczny symbol zamkniętej kłódki lub inny symbol (podświetlone na zielono bądź niebiesko nazwa podmiotu certyfikatu lub/i pasek adresu)
- czy certyfikat Banku jest ważny
- czy elementy graficzne i treści na stronie logowania nie budzą podejrzeń (np. czy nie pojawia się żądanie podania numerów kart kredytowych lub innych danych, o które Bank nigdy nie pyta podczas procesu uwierzytelniania użytkownika)
- czy nie pojawiają się różnego typu komunikaty o błędach
- czy nie następuje niespodziewane przerwanie sesji zaraz po podaniu poprawnego hasła
- czy nie występują inne nieoczekiwane i nietypowe zachowania aplikacji
Pamiętaj również, że Bank nigdy nie prosi o:
- akceptację regulaminów za pomocą hasła sms
- autoryzację dostępu dla pracownika za pomocą hasła sms
Dodatkowo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa Bank zaleca ustanowienie dwuskładnikowego logowania czyli podawania podczas logowania: loginu, hasła statycznego oraz hasła SMS lub tokena USB (w przypadku klientów korporacyjnych).
Otwieranie wiadomości i załączników
Użytkownicy powinni unikać uruchamiania wykonywalnych plików (na ogół z rozszerzeniami nazw .EXE, .COM, .BAT, .DLL, .CMD, .VBS, .VBE lub .PIF) otrzymanych w załącznikach poczty elektronicznej. To samo odnosi się do pobierania i uruchamiania wykonywalnych plików ze stron WWW oraz kopiowania danych z niesprawdzonych nośników.
najświeższe ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa
Dowiedz się więcej na temat bezpieczeństwa w sieci
Ochrona danych w sieci, czyli jak stworzyć bezpieczne hasła
Internet jest codziennością w dużej części życia każdego z nas i wymaga bardzo poważnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Aby w pełni zabezpieczyć zarówno swoje dane, jak i np. dostęp do konta bankowego, konieczne jest tworzenie w pełni bezpiecznego hasła, które będzie niemożliwe do złamania przez cyberprzestępców. Jakie hasło będzie bezpieczne? I jak je chronić?
Co robić, a czego nie robić, by być Cyberbezpiecznym?
W ostatnich czasach większość naszej aktywności przeniosła się do internetu: praca, nauka, zakupy, rozmowy z najbliższymi czy nawet treningi personalne. Powoduje to ogromne przeciążenie sieci, a co za tym idzie stwarza idealne środowisko szerzenia dezinformacji, fake newsów czy próby wyłudzenia danych/pieniędzy. Dokładne przykłady takiego działania przytacza w filmie Rafał Masny.
Oszuści wykorzystują epidemię koronawirusa. Sprawdź jak się bronić!
W czasie epidemii koronawirusa mamy ograniczony dostęp do usług i zakupów bezpośrednich, dlatego większość naszej aktywności przeniosła się do internetu. Niestety w sieci tak, jak w realu jesteśmy narażeni na różnego rodzaju oszustwa. Na temat koronawirusa powstaje codziennie tysiące informacji, jednak wśród nich są także tzw. fake newsy, które niejednokrotnie są narzędziem oszustów.