Gdańsk, ul. Bogusławskiego 2
Województwo:
pomorskie
Tytuł prawny:
użytkowanie wieczyste gruntu i własność budynku
Numer księgi wieczystej:
GD1G/00038612/1
Nr ewidencyjny działki:
314 z obr. 0089
Powierzchnia działki:
1.285 m2
Cena 19 250 000 PLN
Przedmiotem sprzedaży jest prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego działkę nr 314 z obrębu 0089 o powierzchni 1.285 m2, oznaczonej symbolem Bi (inne tereny zabudowane), wraz z prawem własności budynków na tym gruncie tj. zabytkową kamienicą i budynkiem garaży.
Sprzedaż z ewentualną opcją zawarcia przez Bank krótkotrwałego najmu – szczegóły w Materiałach Informacyjnych.
Nieruchomość zlokalizowana jest w ścisłym centrum miasta – tzw. Główne Miasto, obręb 89 przy ulicy Bogusławskiego 2, róg ulicy Targ Węglowy, w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Długiej/Długi Targ - głównego turystycznego traktu Starówki Gdańskiej.
Teren działki posiada kształt nieregularny, zbliżony do trapezu, dłuższym bokiem przylegający do ulicy Bogusławskiego.
Konfiguracja terenu jest płaska. Wskaźnik zabudowy wynosi około 73,00 %.
Nieruchomość posiada dostęp do infrastruktury technicznej: wodociągowej i kanalizacyjnej, elektrycznej, gazowej i teletechnicznej.
Działka zabudowana jest budynkiem kamienicy wzniesionym w latach 1904-05 o zabytkowym charakterze, przeznaczonym na cele biurowo-usługowe oraz dobudowanym w okresie powojennym parterowym budynkiem garaży na 4 pojazdy.
Przeznaczenie w planie zagospodarowania przestrzennego:
Przedmiotowa nieruchomość położona jest na obszarze, na którym obowiązują zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z tymi aktami prawa miejscowego działka nr 314, obręb 0089 położona w Gdańsku przy ul. W. Bogusławskiego 2 znajduje się na terenach oznaczonych symbolami:
001-U33 teren zabudowy usługowej - w obecnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Śródmieście rejon Głównego Miasta – Teatr Elżbietański w mieście Gdańsku (MPZP nr 1139) zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta Gdańska nr VII/110/07 z dnia 26 lutego 2007 r. (Dz. Urz. Woj. Pom. Nr 99 z dnia 22 maja 2007 roku, poz. 1555)
002-KX teren placu ogólnodostępnego, wydzielonego dla ruchu pieszego z parkingiem podziemnym i usługami zlokalizowanymi pod ziemią oraz z usługami w istniejących obiektach wpisanych do rejestru zabytków – Targ Węglowy
i fragment ul. Bogusławskiego (w niewielkim fragmencie) w obecnie obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Śródmieście rejon Targu Węglowego w mieście Gdańsku (MPZP nr 1120) zatwierdzonym uchwałą Rady Miasta Gdańska nr XXXVII/1242/05 z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz. Urz. Woj. Pom Nr 85 z dnia 08 września 2005 poz. 1715).
Budynek kamienicy jest ujęty w rejestrze zabytków województwa gdańskiego, pod numerem A-1037, obecnie rejestr zabytków województwa pomorskiego Nr 1253 – dawny Prowincjonalny Bank Ziemski.
Dla Nieruchomości przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, III Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzona jest księga wieczysta KW Nr GD1G/00038612/1:
Dział I-O: Oznaczenie nieruchomości1. Działka ewidencyjna: 314
2. Identyfikator działki: 226101_ 1.0089.314
2. Obręb: 0089, 089
3. Położenie: woj. pomorskie, M. Gdańsk, Gdańsk
4. Ulica: Wojciecha Bogusławskiego 2
5. Sposób korzystania: Bi –inne tereny zabudowane
6. Obszar całej nieruchomości: 0,1285 ha
Budynek
Lp.1.
1. Położenie: woj. pomorskie, M. Gdańsk, Gdańsk
2. Nazwa ulicy, nr porządkowy: Wojciecha Bogusławskiego 2
3. Przeznaczenie budynku: cztery garaże o kubaturze 100 m3
4. Odrębność: tak
Lp.2.
1. Położenie: woj. pomorskie, M. Gdańsk, Gdańsk
2. Nazwa ulicy, nr porządkowy: Wojciecha Bogusławskiego 2
3. Przeznaczenie budynku: budynek biurowo - mieszkalny o kubaturze 18270 m3
4. Odrębność: tak
Dział I-Sp: Spis praw związanych z własnością
Prawo użytkowania wieczystego.
1. Okres użytkowania: 2089-12-05
2. Sposób korzystania: działka gruntu w wieczystym użytkowaniu i stanowiące odrębną nieruchomość: cztery garaże o kubaturze 100 m3, budynek biurowo - mieszkalny o kubaturze 18270 m3.
Dział II: Własność
Właściciel: Skarb Państwa. Udział 1/1.
Użytkownik wieczysty: BNP Paribas Bank Polska S.A. Udział 1/1.
Dział III: Ciężary i ograniczenia
Treść wpisu: znajdujący się na niniejszej nieruchomości gmach dawnego Prowincjonalnego Banku Ziemskiego (obecnie Bank Gospodarki Żywnościowej - jako zabytek podlega ochronie prawa i wpisany został do rejestru zabytków województwa gdańskiego pod Nr A 1037.
Dział IV: Hipoteki – brak wpisów.Pełną treść ksiąg wieczystych należy sprawdzić na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do.
Budynek główny – kamienica
- Rok budowy: 1904-1905 r.
- Pow. zabudowy - 758,1 m2
- Pow. użytkowa – ok. 3.390 m2
- Kubatura - 18.270 m3
- Liczba kond. - 5 nadziemnych, w tym częściowo jako poddasze użytkowe plus podpiwniczenie
Budynek garaży
- Pow. zabudowy - 110,0 m2
- Pow. użytkowa – ok. 70 m2
- Kubatura - 100 m3 (wg KW)
- Liczba kond. - 1 nadziemna
Budynek kamienicy częściowo użytkowany (parter i część wyższych powierzchni) jako placówka banku, zadbany, utrzymywany na bieżąco. Pomieszczenia wyższych kondygnacji nieużytkowane.
Ogólny standard powierzchni - dobry, część pomieszczeń wykończona w standardzie korporacyjnym, na części powierzchni zachowano historyczny charakter, standard i wykończenie.Zgodnie z treścią art. 3 ust. 4 ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku zwolnione są m.in. budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Za budynki podlegające ochronie należy uznać budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. 2022.840 ze zm.), jak i budynki nimi nieobjęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
OTOCZENIE I SĄSIEDZTWO
Nieruchomość zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie licznych obiektów turystycznych i zabytkowych oraz handlowo-usługowych, w tym Złota Brama, Brama Wyżynna, Długi Targ, budynek Narodowego Banku Polskiego, zabytkowe kamienice i obiekty sakralne, administracji publicznej.
DOSTĘPNOŚĆ KOMUNIKACYJNA I WARUNKI PARKOWANIA
Ulica Bogusławskiego to drugorzędna lokalna ulica rejonu starówki, dwukierunkowa o nawierzchni w dobrym stanie technicznym. Ciągi piesze zlokalizowane są po obu stronach ulicy.
Przebiegająca za budynkiem ulica Wały Jagiellońskie (DK 91) to jedna z głównych ulic układu komunikacyjnego centrum miasta, na tym odcinku dwukierunkowa, trzypasmowa o nawierzchni asfaltowej w dobrym stanie technicznym.
Ten rejon miasta charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem ruchu pieszego i samochodowego, w tym tranzytowego ulicą Wały Jagiellońskie oraz lokalnego i ruchu turystów ulicą Bogusławskiego, Targ Węglowy i dalej ulica Długą.
Nieruchomość posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej – ulicy Bogusławskiego.
Dostęp pojazdów do budynku garaży (na 4 pojazdy) możliwy jest z ulicy Bogusławskiego. Nieruchomość posiada własny niewielki parking na około 5 pojazdów.
Sąsiedztwo nieruchomości jest objęte płatną strefa parkowania. Parkowanie pojazdów możliwe przy ulicy Bogusławskiego oraz sąsiadujących ulicach na wyznaczonych miejscach. Dworzec PKP Gdańsk oddalony jest o ok. 750m. Wjazd na drogę ekspresową S7 znajduje się w odległości około 8 km.